انواع بازاریابیبازاریابی

بازاریابی محیطی و تاثیر آن ها در ارتقای عملکرد یک کسب و کار

بازاریابی محیطی

نقش بازاریابی محیطی و تاثیر آن در پیشرفت کسب و کار

تصور کنید که صاحب یک مغازه کوچک گل فروشی هستید یا رستوران جدید خود را افتتاح کرده اید. چقدر امکان دارد که برای تبلیغات در شهر و یا کشور دیگری هزینه کنید؟ تقریبا هرگز تن به پرداخت چنین هزینه ای نخواهید داد. چرا که می دانید این نوع از تبلیغات نقشی در افزایش سرمایه شما نخواهند داشت. کسب و کارهای محلی (مانند آنچه که شما اداره می کنید) با جامعه کوچک تری از مخاطبین و مشتریان احتمالی روبرو است. این نکته بزرگترین تفاوت بازاریابی محیطی و بازاریابی بین المللی در سطح گسترده است.به عنوان صاحب یک کسب و کار کوچک، شما باید تلاش کنید تا نیازها و علایق جامعه مخاطب خود را بهتر درک کنید. سپس به شکلی هدفمند و با بهره گیری از استراتژی های بازاریابی محیطی و ابزار های موجود برنامه ریزی کنید؛ تا در راستای شناسایی و جلب مشتری بیشتر از بازاریابی محیطی و تاثیر آن بهره ببرید.

بازاریابی محیطی: چرا و چگونه؟

برندهای بزرگ و جهانی  معمولا به تبلیغات گسترده در سطح بین المللی راغب هستند. در مقایسه با آنها، بازاریابی محیطی با گروه کوچک تری از جامعه مخاطب محلی سرو کار دارد. اگرچه سود حاصل از پیاده سازی استراتژی های محیطی، به اندازه فعالیت در سطح کشور و یا حتی بین المللی نیست؛ اما معمولا صاحبان کسب و کارهای محلی از بازار رقابتی به مراتب آرام تری برخوردار هستند.نقش بازاریابی محیطی و تاثیر آن در پیشرفت کسب و کار

هدف اصلی بازاریابی محیطی:

شناساندن کسب و کار شما به گروه های بیشتری از مردم محلی و در نتیجه رشد جامعه مشتریان است.

همه ما دوست داریم از فروشگاه نزدیک خانه خود خرید کنیم؛ به خشکشویی نزدیک خانه سر بزنیم؛ و یا گل و نان خود را از نزدیکترین گل فروشی و نانوایی تهیه کنیم. همه ما در ذهن خود، نقشه هایی انتزاعی از فضای اطراف محل زندگی خود داریم. از این نقشه های ذهنی به هنگام نیازهای خود استفاده می کنیم. این در حالی است که، مغازه ها تغییر کاربری می دهند. رستوران های جدید در همسایگی ما بازگشایی می شوند. و شاید گل فروشی محل جای خود را به لوازم التحریر فروشی بدهد.

تمامی این تغییرات بدان معناست که نقشه انتزاعی ذهن ما به صورت مستمر در حال تغییر است. بازاریابان محیطی، با این تغییرات پیوسته و همچنین نحوه عملکرد مغز آشنا هستند. بنابراین استراتژی های بازاریابی محیطی به این گونه پیاده سازی می شوند: آنها باید بتوانند در زمان صحیح، کسب و کار شما را در نقشه انتزاعی ذهن همسایه های شما ، تثبیت کنند. در چنین شرایطی است که شانس موفقیت شما در کسب و کارتان به شکل محسوسی افزایش پیدا می کند.

استراتژی های موثر

بازاریابی محیطی شکل های مختلفی دارد. می توان آن ها را به دو دسته آنلاین و آفلاین طبقه بندی کرد. بازاریابی محیطی آفلاین شامل تمامی روش هایی است که بدون استفاده از فضای اینترنت صورت می گیرد. در این روش شما تلاش می کنید تا کسب و کار خود را به دایره بزرگتری از مخاطبین و مشتریان احتمالی معرفی کنید. این امر این گونه صورت می گیرد:

چاپ بروشورهای تبلیغاتی

ارسال پیامک به ساکنین یک منطقه خاص


 طراحی سایت وبسایت مشاوره کسب و کار یاشا سازمند

تبلیغ در روزنامه ها و خبرنامه های محلی

تبلیغ در بیلبوردها

یکی دیگر از استراتژی های بسیار موثر در بازاریابی محیطی را معرفی می کنیم: برقراری ارتباط صحیح با سایر کسب و کارهای مرتبط در منطقه.مثلا اگر یک گلفروشی را اداره می کنید، می توانید با سالن های عروسی و رستوران های منطقه ارتباط برقرار کنید. اگر فیزیوتراپ هستید، می توانید بروشورهای تبلیغاتی خود را در باشگاه های ورزشی پخش کنید. زیرا معمولا افراد در باشگاه های ورزشی دچار دردهای عضلانی و آسیب های مشابه می شوند. حتی می توانید با در نظر گرفتن تخفیف برای اعضای باشگاه های ورزشی منطقه، افراد بیشتری را به استفاده از امکانات خود دعوت کنید. در چنین شرایطی صاحبان کسب و کارهایی که گروه مشترکی از مشتریان را هدف قرار می دهند، به شکل موثرتری کار می کنند. آنها می توانند بدون آنکه به یکدیگر آسیبی وارد کنند، در خصوص خدمات و محصولات خود تبلیغ کنند.

نقش بازاریابی محیطی و تاثیر آن در پیشرفت کسب و کار

از سویی دیگر، بازاریابی محیطی در پلتفرم های آنلاین مزایای بسیار زیادی دارد. این نوع از بازاریابی محدودیتی ندارد؛ می تواند به شکل هوشمندانه ای در خصوص کسب و کار شما تبلیغات لازم را انجام دهد. یکی از قدرتمند ترین ابزارهای بازاریابی محیطی،SEO  محلی است. SEO محلی به شکلی هوشمندانه به کسب و کار شما و نقطه جغرافیایی خاصی که در آن فعالیت می کنید، می پردازد. به عنوان مثال عبارت “بهترین گل فروشی در غرب تهران” و یا “فیزیوتراپ در کرج”: عبارت هایی هستند که به شکلی کاملا سیستماتیک می توانند کاربران را به کسب و کار شما هدایت کند.

پرداختن به SEO  محلی و بالا آوردن سایت با توجه به استراتژی های مربوط به بازاریابی آنلاین، می تواند به شما کمک کند: تا گروه بزرگ تری از مشتریان را مخاطب خود قرار دهید. شما همچنین می توانید افرادی که به تازگی به یک شهر و یا محله وارد می شوند را با کسب و کار خود آشنا کنید. علاوه بر آن، این روش به شما کمک می کند تا موقعیت  سایت خود را در موتورهای جستجو ارتقا دهید. و افراد را به شکلی هدفمند به وب سایت کسب و کار خود هدایت کنید. سایت شما مرجعی است که در آن به شکل کاملا حرفه ای می توانید بازدید کنندگان را با محصولات و خدمات خود آشنا کنید. همچنین خدمات بیشتری به آن ها ارائه دهید.

سخن پایانی

در دنیای حاضر بیشترین توجه بر روی برندها و کمپانی های بزرگ است؛ پس صاحبان کسب و کارهای محلی و کوچک تر از فرصت های زیادی برای رشد برخوردار هستند. رقابت در این سطح بسیار کم است. افراد با سرعت بیشتری به کسب و کارهای محلی اعتماد می کنند. بنابراین باید به شناخت جامعه هدف و پیاده سازی استراتژی های مناسب و کاربردی در زمینه بازاریابی محیطی بپردازید. بدین ترتیب می توانید در مدت زمان مشخص رونق و ارتقای مورد نظر خود را به کسب و کارتان ببخشید. تمام آنچه که بدان نیاز دارید، کمی صبر، مطالعه و پایداری در راه رسیدن به هدف است!

 

 

 

 

 

 

 

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا