آموزش زبان انگلیسی برای مدیران ارشد، مدیران عامل و اعضای هیئت مدیره

آموزش زبان انگلیسی برای مدیران ارشد، مدیران عامل و اعضای هیئت مدیره که مدیران عالی سازمان ها و شرکت ها هستند با آموزش زبان انگلیسی عمومی متفاوت است. به دلیل اینکه مدیران ارشد نیازهای متفاوتی دارند. بیشتر مدیران نیاز به زبان انگلیسی تجاری و آشنایی و یا تسلط به اصلطاحات زبان انگلیسی مدیریت هستند. علاوه بر آن مدیران ارشد، زمان محدودی برای یادگیری زبان دارند. و در برخی از موارد ترجیح می دهند از شرکت در کلاس های عمومی که آنها رو محبور به رفت و آمد و صرف بیشتر زمان بکند خودداری کنند.

مدیران و زبان خارجی برای تجارت بین الملل

یک مدیر موفق کسی است که بتواند در قدم اول، به خوبی ارتباط برقرار کند. حالا این ارتباط می‌تواند با کارمندان بخش خود یا حتی در جلسات مذاکره باشد. برای همین است که مدیران چه میانی و چه ارشد سعی می‌کنند تا با گذراندن دوره‌های مذاکره و فن بیان و زبان بدن خود را برای صحبت کردن و برقراری ارتباط آماده کنند. مسئله مهم‌تر، این است که مدیران مانند گذشته فقط دیگر در چهارچوب شرکت خود و با تعدادی مشتریان فعالیت نمی‌کنند. بلکه امروزه خیلی از شرکت‌ها به دنبال عرضه خدمات و محصولات خود و به وجود آوردن ارتباطی با دیگر کشورها برای مذاکره یا صحبت هستند. در اینجا مسلماً مهم‌تر از دانستن فن مذاکره، زبان انگلیسی و یا تسلط به زبان خارجی آن کشور بیشتر از هر چیزی اهمیت دارد. بنا به تجربه شخصی بنده، برخی از مدیران بین الملل شرکت های خارجی تا حدودی زبان فارسی یاد گرفته اند و یا چند جمله یا چند کلمه ای متوجه می شوند. مهم ارتباطی است که برای تجارت بین الملل یک مدیر نیاز دارد با همتای خارجی خود داشته باشد. امروزه اینکه مدیر بتواند خودش با استفاده از زبان انگلیسی و یا زبان خارجی دیگر منظور خود را به درستی و بدون هیچ اشتباهی بیان کند مهم شده است. برای همین است که دوره زبان انگلیسی برای مدیران دارای اهمیت خاصی در اکثر کشورها شده است.

 

زبان انگلیسی تجارت کسب و کار برای مدیران آکام آتا

چرا دوره زبان انگلیسی برای مدیران

این روزها دیگر بیشتر مردم و افرادی که در شرکت‌ها فعالیت می‌کنند، زبان انگلیسی را تا حدودی می‌دانند؛ اما دانستن داریم تا دانستن. شما ممکن است که زبانتان خوب باشد و بتوانید به راحتی با یک نفر در آن سر دنیا سر موضوع ساده‌ای صحبت کنید یا کتاب‌ها و فیلم‌های زبان اصلی را بخوانید و ببینید؛ اما قضیه برای یک شخص با جایگاه بالا مانند مدیر کاملاً متفاوت است.

اجازه بدهید که به این صورت توضیح بدهم. وقتی شما خود را در جایگاه مدیر فلان شرکت معروف معرفی می‌کنید، حالا فرقی ندارد که سطح مدیریتی شما کجا است، توقع از شما در مذاکره چند برابر بیشتر است. شما به عنوان مدیر باید بتوانید به خوبی با دیگران صحبت کنید. این صحبت کردن نه تنها در نوع رفتار شما بلکه در کلماتتان هم باید باشد. برای همین مدیر باید ادبیات قوی داشته باشد. کلمات را بشناسد و بداند که هر کلمه را در چه جایگاهی به کار ببرد.

ارتباطات بین الملل تجاری

حالا این را بگذارید کنار یک مدیر که قصد ارتباط برقرار کردن با یک همتای خود در کشور دیگری را داشته باشد. مسلماً زبان استفاده شده در اینجا زبان انگلیسی یا زبان خارجی دیگری است. البته تجربه کاری بین الملل به بنده نشان داده مدیران برخی شرکت های خارجی تا حدودی زبان فارسی را نیز آموخته اند تا بهتر بتوانند با همتای فارسی زبان خود ارتباط برقرار کنند. هر مدیری می تواند برای حل این مسئله در دوره‌های زبان انگلیسی یا زبان خارجی دیگری برای مدیران شرکت می‌کنند تا بتواند به راحتی و بدون نیاز به مترجم مکاتبات تجاری و اداری خود را انجام دهد؛ اما فقط دانستن زبان کفایت می‌کند؟ مسلماً جواب خیر است.

شما وقتی به عنوان مدیر زبان انگلیسی خود را قوی می‌کنید، باید این نکته را بدانید که نوع صحبت کردن و به کار بردن کلمات در انگلیسی همان‌قدر اهمیت دارد که در فارسی و ارتباط با دیگر شرکت‌ها و کارمندان خود به کار می‌برید. طرف گفت‌وگوی شما از اصطلاحات ساده «سلام، چطوری» استفاده نمی‌کند، بلکه آن‌ها سریع به سراغ اصل مطلب می‌روند. اصل مطلبی که پر از اصطلاحات تخصصی است.

خیلی از مطلب اصلی دور نشویم. هر مدیری در هر شاخه و سطحی، مخصوصا در شرکت های بین المللی نیاز است که امروزه بتواند با افراد فراتر از مرز کشور خود ارتباطاتی برقرار کند. البته این مسئله برای مدیران فروش و بازاریابی بین‌الملل بیشتر از همه مورد توجه باید قرار بگیرد. به هرحال آن‌ها با شرکت‌های خارجی به صورت مستقیم صحبت می‌کنند. برای برقراری این ارتباط دانستن زبان انگلیسی، و یا زبان خارجی دیگر بنا به نیاز، آن هم در سطح بسیار بالا و دانستن اصطلاحات تخصصی و به کار بردن درست آن‌ها اهمیت زیادی دارد. دوره زبان انگلیسی برای مدیران چیزی است که این نیاز را برای مدیران رفع می‌کند.

 

کتاب های زبان انگلیسی تجارت

کتاب هایی که در آموزشگاه های داخل و خارج کشور برای زبان انگلیسی تجاری (Business English ) یا همان زبان انگلیسی تجارت تدریس می شود. معمولا مجموعه کتاب های مارکت لیدر ( Market Leader ) و یا مجموعه کتاب های بیزینس ریزالت (Business Result) هستند.

کتاب های زبان انگلیسی تجاری تجارت برای مدیران آکام آتا

کتاب های زیادی برای زبان انگلیسی تجاری Business English تدریس می شود و هر آموزشگاه با آموزشگاه دیگر و هر کشور با کشور دیگر ممکن است متفاوت باشد. تجربه شخصی من دو مجموعه کتاب های مارکت لیدر و بیزنس ریزالت است که در سطوح زبانی مختلف آموزش داده می شود.  مجموعه کتابهای مارکت لیدر برای انتشارات پیرسون، (Pearson) و مجموعه کتاب های بیزنس ریزالت برای انتشارات دانشگاه آکسفورد Oxford University Press و هر دو مجموعه کتاب های بسیار خوب برای تدریس و دوره های زبان انگلیسی تجاری و کسب و کار است. با کمی جستجو در اینترنت می بینید هیچ کارشناسی به طور قطع نگفته است که کدام کتاب ها بهتر است. ولیکن تجربه شخصی بنده در آموزشگاه های داخل و خارج کشور که افتخار تدریس زبان انگلیسی در آنها را داشتم این بوده که کتاب های مارکت لیدر Market Leader نسبت به مجموعه کتاب های بیزنس ریزالت  Business Result طرفداران بیشتری دارد. به همین دلیل در آموزشگاه زبان قبلی در تهران کتاب های مارکت لیدر Market Leader را تدریس می کردم که البته مورد تایید و منتخب مدیریت آموزشگاه زبان نیز بود.

دیکشنری کسب و کار زبان انگلیسی تجاری تجارت برای مدیران آکام آتا

 

معمولا دلایل شرکت در دوره زبان انگلیسی برای مدیران در سراسر دنیا شامل موارد زیر است:

 

 • برقراری ارتباط مستقیم با همتای خارجی بدون نیاز به مترجم
 • برقراری مکاتبات تجاری به صورت نوشتاری و صحبت کردن
 • افزایش اعتماد به نفس مدیر
 • ارتقا شغلی
 • نیاز اصلی مدیر برای دانستن زبان انگلیسی در ابتدای استخدام
 • ارتقا ارتباط با کارمندان و همکاران
 • پیشرفت مکالمات تلفنی با همتای خارجی
 • ارائه کنفرانس و جلب توجه همکاران و مشتریان خارجی بیشتر
 • جذب اعتماد همتای خارجی
 • ارسال نامه یا ایمیل تجاری بدون نیاز به نویسنده انگلیسی و به صورت کاملاً شخصی و محرمانه
 • چگونگی نوشتن نامه یا مکاتبات تجاری به زبان انگلیسی

 

 

در واقع هدف این است که مدیر بعد از اتمام دوره زبان انگلیسی برای مدیران بتواند به راحتی و بدون نیاز به مترجم با همتای خارجی خود ارتباط برقرار کند. به هرحال، بسیاری از مسائل و مکاتبات باید محرمانه بماند، از این رو چه بهتر که خود مدیر دست به کار شود و با تقویت زبان انگلیسی خود، چنین مکاتبه‌ای را از همان اول برقرار کند.

 

چه دوره‌هایی در زبان انگلیسی برای مدیران برگزار می‌شود؟

در بیشتر کشور ها دوره زبان انگلیسی برای مدیران با آنچه شما فکر می‌کنید، متفاوت است. در این دوره زبان انگلیسی از صفر آموزش داده نمی‌شود. به هرحال یک مدیر باید از قبل پایه‌های انگلیسی را بداند. حداقل سطح مورد نیاز برای مدیر، Pre-Intermediate است. مدیر شرکت بعد از گذراندن کامل و با موفقیت‌آمیز دوره زبان انگلیسی برای مدیران به راحتی می‌تواند در موارد زیر مکاتبه و صحبت کند.

 

 

زبان انگلیسی تجارت برای مدیران آکام آتا

اهداف دوره زبان انگلیسی برای مدیران

 • شرکت در جلسات اداری
 • مکالمات تجاری
 • مکاتبات اداری
 • ارائه کنفرانس و سخنرانی طولانی مدت در سمینارها
 • انجام پروژه‌های مدیریتی
 • انجام فروش و بازاریابی بین الملل
 • عرضه خدمات مناسب به مشتریان بین الملل
 • رهبری و مدیریت یک تیم فروش خارجی
 • ارسال پیام‌های بازرگانی به همتایان خارجی
 • برگزاری جلسات به صورت آنلاین

مدیران شرکت در هر دوره، بیشتر اصطلاحات تخصصی زبان انگلیسی تجاری را یاد می‌گیرند.

 

یادگیری اصطلاحات تخصصی زبان مدیریت

همانطور هم که در بالا نوشتیم، در دوره هایی که در اکثر کشور ها برکزار می شود، مهم‌ترین مسئله برای جلسات تخصصی مانند فروش، یادگیری اصطلاحات تخصصی است. در واقع یکی از اهداف مهم شرکت در دوره زبان انگلیسی برای مدیران میانی و ارشد، چگونگی نوشتن انواع نامه و صحبت کردن تجاری است.

به هر حال در سیستم بازرگانی، هر چیزی ساختار مخصوص به خود را دارد. اینکه شما چگونه یک نامه را شروع کرده و به پایان برسانید، جمله بندی شما چگونه باشد، چگونه صحبت خود را آغاز کنید، چه اصطلاحات تخصصی را به کار ببرید، همه این‌ها شامل نکاتی است که باید به خوبی آن‌ها را بدانید. در این دوره ها کاملاً این اصطلاحات به خوبی به شما آموزش داده می‌شود. اصطلاحاتی برای هر مدیر به ویژه مدیران فروش و بازاریابی بین الملل لازم و ضروری است.

در دوره زبان انگلیسی برای مدیران چه چیزی به شما یاد داده می‌شود؟

در این دوره ها تمام چیزهایی که یک مدیر برای برقراری ارتباط با همتای خارجی نیاز دارد، به صورت کامل آموزش داده می‌شود.

 • چگونه نامه بنویسید
 • چگونه ارتباط کلامی را آغاز کنید
 • از چه اصطلاحاتی تخصصی برای افزایش فروش استفاده کنید
 • از چه اصطلاحاتی برای جلب توجه همتای خود استفاده کنید
 • چگونه در جلسات اداری بتوانید موضوع با به سمت خود بچرخانید.

در کل دوره تمامی موارد به صورت تئوری و عملی آموزش داده می‌شود؛ یعنی زبان آموز به صورت عملی همراه با مدرس شرکت می‌کند، به طوری که این فرض برای او به وجود می‌آید که در یک جلسه کاری واقعی است.

این دوره برای چه افرادی مناسب است؟

این دوره با اینکه به اسم زبان انگلیسی تجاری Business English و که گاها گفته می شود برای مدیران است؛ اما واقعاً فقط برای مدیران نیست. وقتی که اسم مدیر می‌آید، شخصی که در یک شرکت بزرگ با کت و شلوار و کروات کار می‌کند، در ذهن تصور می شود و او فقط مجاز است که در این دوره‌ها شرکت کند. به هیچ وجه چنین تصوری وجود ندارد. این دوره ها برای کارشناسان فروش و بازاریابی بین الملل و کلیه کارمندان دانشجویان، و علاقه مندان می تواند مفید باشد. در ابتدای این دوره ها از شما آزمونی گرفته می شود که سطح زبان شما تعیین شود و مدرس مطمئن شود شما حداقل پایه زبانی را دارید.

 

دوره زبان انگلیسی تجاری و بازرگانی مناسب افراد زیر است:

 • مدیران ارشد و میانی شرکت‌های بازرگانی
 • مدیر فروش شرکت‌های بازرگانی
 • مدیر مراکز آموزشی بین المللی
 • فعالان اقتصادی بین‌المللی یا همان تجار
 • دانشجویان رشته‌های مدیریت به ویژه بازرگانی بین الملل

شاید بعضی از آموزش‌ها مناسب یک نفر نباشد؛ اما در نهایت اکثریت افراد آموزش دیده به راحتی می‌توانند در برقراری ارتباط گلیم خود را از آب بیرون بکشند.

موضوعات آموزشی دوره

موضوعات آموزشی دوره شامل ۴ بخش Writing، Reading، Speaking و Listening است. در بخش Writing که بخش خیلی مهم هم است، شما کاملاً یاد خواهید گرفت که چگونه یک نامه تجاری را بنویسید. شروع، بدنه و پایان یک نامه تجاری با آنچه شما برای دوست خود می‌نویسید، کاملاً متفاوت است.

اینکه چه اصطلاحاتی را باید به کار ببرید؛ اصطلاحاتی که بین‌المللی هستند و هر مدیر در هرجایی از دنیا باید کاملاً با آن‌ها آشنا باشد.

 • جملات باید چگونه باشد، چند کاراکتر داشته باشد و در حالت کلی خود متن چه اندازه باشد.
 • نوع فعل‌هایی که به کار می‌برید، چگونه باشد.
 • امضای نامه چگونه باید زده شود.
 • قالب نامه و متن چگونه باشد. لوگو، آدرس و ساختار رنگی نامه چگونه باشد.
 • اگر نامه ایمیل می‌شود، در موضوع چه چیزی نوشته شود. در خود متن ایمیل چه چیزی بنویسید که هم مؤدبانه و هم رسمی باشد.

در بخش Reading، نیاز به دانش زبان انگلیسی برای مدیران خود را نشان می‌دهد. در این دوره به شما یاد داده می‌شود که چگونه یک نامه را به صورت کامل و سریع بخوانید. در هر جلسه انواع نامه‌ها به صورت کامل از اول تا آخر تمرین می‌شود تا توانایی خواندن انواع متن و نامه بهبود پیدا می‌کند.این مسئله برای خواندن دقیق قراردادها بیشتر از همه‌چیز اهمیت دارد. در بسیاری از قراردادها، طرف از اصطلاحات تخصصی و کوتاه شده استفاده می‌کند و آشنا نبودن شما با آن‌ها و امضا کردن کاغذ می‌تواند باعث دردسرتان شود.

در بخش Speaking، بیشتر از تند و با اعتماد به نفس صحبت کردن، استفاده درست از کلمات صحیح اهمیت دارد. هیچ‌کسی در جلسه حضوری یا تلفنی توقع این را ندارد که شما خیلی تند صحبت کنید، بلکه مهم این است که بتوانید منظور خود را به درستی و دقیق با ساده‌ترین کلمات برسانید.

 • از چه اصطلاحاتی برای بیان منظور خود استفاده کنید.
 • تفاوت هر کلمه و معنای دقیق آن‌ها آموزش داده می‌شود.
 • چگونه جملات را به کار ببرید. توقف هر جمله کجا باشد و در کجا صدا را بلند و در کجا صدا را کوتاه کنید.

زبان انگلیسی تجاری یا Business English

در واقع چیزی که شما در دوره زبان انگلیسی برای مدیران یاد می‌گیرید، Business English است. زبان انگلیسی کسب‌ وکار یا انگلیسی تجاری و بازرگانی که در آن اصطلاحات رایج هرکدام به شما به صورت کامل از ابتدا به همراه تمرین‌های عملی آموزش داده می‌شود.
در بخش Listening تمرین‌های شنیداری برای تقویت این بخش با شما می‌شود. شما به عنوان یک مدیر آن هم بخش فروش بین الملل باید بتوانید به خوبی متوجه گفته‌های فرد شوید. شخص مورد طرف شما ممکن است که خیلی تند و با لهجه خاص صحبت کند. شما باید بتوانید به خوبی متوجه منظور شوید و حتی اگر سخت بود، از او مؤدبانه و با به کار بردن عبارت‌هایی تقاضا کنید که خیلی آرام صحبت کند.

 • تمرین‌های شنیداری در تمام طول دوره برای بهبود این مهارت انجام می‌شود.
 • کلمات تخصصی با گویش و لهجه‌های مختلف شنیده می‌شود تا بتوانید بیشترین بازده را در هر جلسه داشته باشید.
 • از آخرین متدهای به روز برای تقویت Listening استفاده می‌شود.

 

چگونگی برگزاری دوره زبان انگلیسی برای مدیران

از آنجا که بیشتر مدیران در طول هفته وقت آزادی برای کلاس ندارند، از این رو بنده تلاش کرده ام تا با هماهنگی اولیه و توافق طرفین برگزاری دوره‌ها در آخر هفته یا ساعت‌های غیر کاری و اداری برای مدیران تشکیل شود. هدف این است که مدیران بدون هیچ دغدغه‌ای در کلاس‌های خصوصی و در محل کار خود شرکت کنند. در صورت توافق های اولیه این کلاس می تواند در محل کار شما و توسط بنده بصورت خصوصی انجام می شود.

آموزش زبان انگلیسی برای مدیران، زبان انگلیسی تجاری و بازرگانی، زبان انگلیسی کسب و کار، Business English

نویسنده مقاله زبان انگلیسی برای مدیران

مهندس یاشا سازمند
مدرس زبان انگلیسی با سابقه تدریس زبان انگلیسی در آموزشگاه های زبان انگلیسی داخل و خارج از کشور
کارشناس ارشد مدیریت از دانشگاه علوم و مدیریت کشور مالزی
مدیر عامل و عضو هیئت مدیره شرکت آکام آتا منطقه آزاد انزلی (سهامی خاص)