کسب و کارمشاور سئو

وردپرس و سئوی وردپرس: راهنمای قطعی

سئو

سئوی وردپرس

وردپرس و سئوی وردپرس: راهنمای قطعی؛ آموزش کسب رتبه ی بالاتر در سایت های وردپرس

وردپرس یکی از بهترین سیستم های مدیریت محتواست. گرچه وردپرس در بدو استفاده کارایی های بسیاری دارد، اما کارکردهای دیگر  بسیاری نیز هست که شما می توانید برای بهبود عملکرد خود در سایت های وردپرس انجام دهید. شما با استفاده از نکات و تاکتیک هایی که در این مقاله ذکر می شود می توانید عملکرد سایت خود را بهینه سازی کنید. این مقاله به شما کمک می کند رتبه ی سایت خود را بالا ببرید، مشتریان بیشتری به دست آورید و فروش خود را بالا ببرید؛ و در کل وب سایت بهتری داشته باشید.از آنجایی که شما باید سئو را در تمامی جوانب بازاریابی آن لاین  و روابط عمومی خود به کار گیرید، راهنمایی های این مقاله زمینه های بسیاری را پوشش می دهد. این نوشته طولانی است پس می توانید برای راحتی از فهرست مطالب زیر استفاده کنید.

این مقاله در مورد Yoast SEO است. اگر از ابزار دیگری برای سئو استفاده می کنید، بیشتر اصول همچنان مشترک و قابل استفاده است.فهرست مطالب

 • ۱. در ابتدا سئوی وردپرس را به درستی اجرا کنید.
 • ۱.۱. سلامت وب سایت را چک کنید.
 • ۱.۲. تنظیمات سایت را چک کنید.
 • ۱.۳. ساختار لینک ثابت درست را انتخاب کنید.
 • ۲. محتوای خود را بهینه سازی کنید.

۱. در ابتدا سئوی وردپرس را به درستی اجرا کنید.

در بدو امر، وردپرس یک سیستم مدیریت محتوایی بسیار خوب و بهینه سازی شده است. یک تنظیم اولیه می تواند زیربنایی قوی ایجاد کند- حتی بدون سفارشی سازی گسترده extensive customization) )، بهینه سازی تم theme optimization))،  و پلاگین plugins)). به این ترتیب برای افزایش شانس رتبه بندی، بهبود گردش کار، و اطمینان از بهینه سازی درست وب سایت تان کار زیادی برای انجام دادن نیست.

با انجام تنظیمات اولیه ی درست، و به کارگیری  چند تکنیک ساده می توانید مطمئن باشید که زیربنایی قوی برای پی ریزی کار خود دارید.

۱.۱. سلامت وب سایت را چک کنید.

پیش از اینکه هر تغییری در وب سایت خود ایجاد کنید، موقعیت فعلی خود را بررسی کنید. از درست کردن سایت خود چیزهای زیادی به دست می آورید: با اجرای وب سایت تان در سروری با نرم افزار به روز شده در وب هاستی که عملکرد خوبی ارائه می دهد. پس از خود بپرسید: وب سایت شما از چه نرم افزارها و سخت افزارهایی استفاده می کند؟ برنامه ی شما برای هاستینگ وب سایت hosting plan) ) چیست؟ آیا از یک ارائه دهنده ی مشترک هاستینگ استفاده می کنید؟ یا بر روی یک هاستینگ اختصاصی ارائه شده توسط یک وب سایت شناخته شده که سرورهای خود را برای استفاده از وردپرس طراحی کرده، سرمایه گذاری کرده اید؟

برای بررسی پشت صحنه ی سایت تان، می توانید قسمت سلامت وب سایت را در وردپرس کنترل کنید. همچنین باید بخش کنترل سلامت Health Check)) را نصب نمایید. این بخش راهنمایی های تکنیکی بسیاری به شما ارائه می دهد و کمک می کند تا اطلاعات خوبی برای بهبود وب سایت خود به دست آورید. در نهایت تمام ویژگی های بخش کنترل سلامت در متن برنامه ی وردپرس کاربرد دارد.

۱.۱.۱. بررسی کنید آیا در حال استفاده از هاستینگ مناسب هستید؟

مطابق با صفحه الزامات تکنیکی وردپرس، برنامه ی هاستینگ توصیه شده برای ورپرس باید شامل نسخه ی به روز شده ای از PHP،  MySQL  یا  MariaDB ، و HTTPS باشد. می توان با نرم افزار قدیمی تر سرور کار کرد، اما این کار توصیه نمی شود. اگر سلامت سایت خود را بررسی کنید، می توانید جزییات تکنیکی نصب خود را ملاحظه کنید. به علاوه، اگر داشبرد ارائه دهنده ی هاستینگ خود را بازکنید، می توانید ببینید که از چه نوع برنامه ای استفاده می کنید.

به خاطر داشته باشید هزینه کردن برای یک هاستینگ ورپرس خوب، سودآور است.


 طراحی سایت وبسایت مشاوره کسب و کار یاشا سازمند

۱.۱.۲. به PHP 7.0 یا بالاتر ارتقاء دهید.

بسیاری از سایت های وردپرس هنوز با نسخه های به روز شده ی PHP کار می کنند. با نگاهی به آمار وردپرس مشخص می شود که حدود ۲۵٪ از سایت ها همچنان از PHP سری ۵ استفاده می کنند؛ در حالیکه PHP 7.0 و بالاتر سالهاست که در دسترس هستند.

انطباق و سازگاری با گذشته خوب است، اما برای وردپرس به عنوان یک تکنولوژی مانع ایجاد می کند و صاحبان سایت را از رسیدن به بازده بالایی برای سایت باز می دارد. این نسخه های قدیمی PHP دیگر برای رفع مشکلات امنیتی بررسی نمی شوند؛ بنابراین به شدت در معرض آسیب هستند.

خوشبختانه تیم وردپرس پشتیبانی از نسخه های قدیمی تر از PHP 5.6 را رها کرده است. امروزه، توصیه می شود برای وردپرس حداقل از نسخه ی PHP 7.3 استفاده شود.

بنابراین یکی از مهمترین کارهایی که برای بهبود عملکرد و امنیت سایت تان می توانید انجام دهید، ارتقاء هاستینگ خود به نسخه ی جدید PHP است.

این کار مزیت های بسیاری دارد:

 • PHP 7 افزایش سرعت بالایی به همراه دارد.
 • بسیار کارآمدتر اجرا می شود، که به معنای فشار کمتر به سرور شماست.
 • ویژگی های پیشرفت مدرن را به همراه دارد.
 • محیط بسیار ایمن تری را فراهم می کند.
 • آینده نگر است.

و این همان چیزی است که همه ی ما می خواهیم، درست است؟ اگر شما تنظیمات هاستینگ فعلی خود را در مرحله ی قبل بررسی کرده باشید، می دانید که وب سایت تان بر چه اساسی کار می کند. اگر این بررسی نشان داده که نرم افزارهای سرور شما مثل نسخه ی PHP 5.5 منسوخ شده است، اگر امکان دارد باید آن را به روز رسانی کنید.

اما پیش از هر کاری به قدر کافی دقت کنید. اگر مطمئن نیستید چه می کنید حتما کمک بگیرید.

در اینجا چند نکته هست که باید انجام دهید:

 • (همیشه) از وب سایت خود پشتیبان تهیه کنید.
 • بر اساس نسخه ی PHP یک محیط اجرای محلی local staging environment) ) تهیه کنید.
 • پشتیبان سایت خود را بر روی سرور نصب کنید.
 • کاملا بررسی کنید که همه چیز به درستی کار می کند.
 • سایت فعلی خود را ارتقاء دهید. اغلب اوقات ارائه دهنده ی هاستینگ می تواند این کار را برای شما انجام دهد.

WordPress.org پستی درباره ی مزایای به روز رسانی نسخه ی PHP و آنچه به هنگام انجام آن باید در نظر داشت دارد.

۱.۱.۳. اطمینان حاصل کنید که از SSL و HTPPS استفاده می کنید.

استفاده از SSL ( استفاده از HTTPS URL ، ویک نماد قفل سبزرنگ در URL bar ) از گذشته تا حال یک تاکتیک انتخابی بود. البته احتمالا خیلی از سایت ها نیاز به امنیت بسیار بالایی که  SSL فراهم می کند ندارند.

اما حالا داشتن گواهی SSL معتبر الزامی است- موتورهای جستجو ممکن است سایت های بدون گواهی و تنظیمات SSL را جریمه کنند(یا در کنار نتایج جستجو علامت هشدار نشان دهند). همچنین به طور کلی برای همه ی سایت ها بهتر است که از SSL به منظور پیشگیری از حمله ی هکرها  و درخواست ها و داده های مشکل ساز استفاده کنند.

به علاوه تکنیک های عملکرد و سرعت بسیاری از سایت های مدرن نیاز به تنظیمات درست و معتبر SSL/HTTPS دارد. برای بهره بردن از تکنولوژی های پرسرعت و جدیدی چون HTTP/2، Google Chrome، Firefox، نیاز است تا وب سایت یک گواهی معتبر SSL داشته باشد.

اگر می خواهید از SSL استفاده کنید و مطمئن شوید که سایت شما در HTPPS مشکلی ندارد، می توانید از این راهنما استفاده کنید.

۱.۲. تنظیمات سایت را چک کنید.

وقت گذاشتن برای بررسی تمام قسمت های منوی تنظیمات ورپرس همیشه ارزشش را دارد. زیرا بسیاری از قسمت های آن می توانند بر روی سئوی سایت وردپرس شما تاثیر بگذارند.

به ویژه مهم است که تنظیمات مربوط به بازدید سایت را در بخش خواندن Reading ) ) بیشتر کنترل کنید. زیرا باید مطمئن شوید تصادفا باعث نشده اید که موتورهای جستجو از قرار دادن وب سایت شما در فهرست نتایج خودداری کنند. این مسئله قطعا به بازدید شما آسیب می زند.

شما همچنین باید مطمئن شوید که تنظیمات بخش نوشتاری Writing) ) و خواندن Reading)) وب سایت شما کاملا درست باشد. این قسمت ها دسته های پیش فرض و آنچه را که باید در صفحه ی اصلی سایت شما نشان داده شود را کنترل می کنند. فراموش نکنید برای سایت تان یک شعار tagline)) قوی نیز در بخش  General تنظیمات انتخاب کنید.

۱.۳. ساختار لینک ثابت درست را انتخاب کنید.

تنظیمات لینک ثابت شما تعیین می کند صفحه ی شما چه فرمت و URLs ای می گیرد. و این مسئله تاثیر زیادی بر سئوی سایت شما دارد. پس اگر در حال ساخت سایت تازه ای هستید، یکی از اولین چیزهایی که باید انجام دهید این است: تغییر تنظیمات لینک ثابت که در بخش تنظیمات و لینک ثابت Permalinks)) قرار دارد.

اگر تنظیمات پیش فرض تان را عوض نکنید، URLs تمام صفحات و پست های شما به این شکل است: example.com/?p=123. گرچه این قضیه کاملا درست است اما خیلی خوب نیست؛ زیرا ممکن است بر روی درک کاربران و موتورهای جستجو از کیفیت و ارتباط صفحات شما تاثیر بگذارد.

تغییر ساختار لینک ثابت عناصر و اجزا، نظم، و ساختار URLs وب سایت شما را تغییر می دهد. پس بهتر است در ابتدا ساختار درست را برای آن انتخاب کنید؛ زیرا تغییرات بعدی آن می تواند مسائلی برای سئو به وجود بیاورد.

توصیه ی ما

ما معمولا توصیه می کنیم که مردم بسته به اینکه طبقه بندی محتوای سایت شان چقدر برایشان مهم است، از ساختارهایی برای ایجاد URLs استفاده کنند که به این شکل ها دیده می شود:

example.com/post-name/ ، یا example.com/category/post-name/. برای بیشتر سایت های وردپرس انتخاب هر یک از این دو گزینه می تواند انتخاب مناسبی باشد.

برای گزینه ی اول شما باید تنظیمات لینک ثابت را بهpostname%/%/ تغییر دهید. برای درج دسته بندی می توانید ساختار سفارشی (Custom Structure) را انتخاب کنید و آن را به%category%/%postname%// تغییر دهید.

اگر لینک ثابت پیشین شما ?p=<postid> باشد، وردپرس خود تمام تغییرات را برای شما انجام می دهد. همچنین اگر از postname%/%/ به category%/%postname%/%/ نیز تغییر انجام دهید باز هم وردپرس مسئول تغییرات خواهد بود.

اگر سایت تثبیت شده ای دارید و می خواهید از هر لینک ثابت دیگری تغییر انجام دهید، شاید تمایل داشته باشید از مقاله ی راهنما ی ما درباره ی تغییرات ساختار لینک ثابت وردپرس استفاده کنید.

۱.۳.۱. انتخاب WWW یا غیر از آن (non-WWW).

شما باید به این فکر کنید که می خواهید سایت تان چطور دیده شود: www.example.com؛ یا ساده تر: example.com. اطمینان حاصل کنید که در تنظیمات عمومی (Settings → General )، مدلی را که می خواهید نمایش داده شود به درستی نشان داده می شود. برای نمایش یا عدم نمایش WWW در صفحه ی وب سایت تان تصمیم بگیرید.

از دیدگاه سئو اختلاف چندانی بین این دو حالت نیست. به علاوه بیشتر تنظیمات هاستینگ و سرور، به طور اتوماتیک درخواست های  نسخه ی اشتباهی را به سمت نسخه ای که شما انتخاب کرده اید هدایت می کند. به این ترتیب این حرکت یک ملاحظه در برندینگ است- اینکه کدام رویکرد برای وب سایت شما مناسب تر است؟

از دیدگاه تکنیکی نیز تفاوت چشمگیری بین این دو نیست. بعضی از سایت ها ممکن است با حذف WWW دردسرهایی جزئی پیدا کنند؛ اما این موارد به شدت نادر هستند.

 ۲. محتوای خود را بهینه سازی کنید.

سایت شما باید بهترین محتوا را درباره ی موضوع انتخابی شما و در زمان مورد نظرتان نشان دهد. مردم برای سوالات خود به دنبال مقالات جالب و معتبر و همچنین جواب های قابل اعتماد می گردند. نوشتن محتوای با کیفیت برای سایت ورپرس بستگی به ایده های منحصر به فرد وبرداشت متمایز شما در رابطه با موضوع دارد. اما این محتوا به معنای ارائه ی منسجم ایده ها به شیوه ای قابل دسترسی نیز هست. این موارد در کنار هم به شما کمک می کنند تا مخاطبی را که در جستجوی آن هستید جذب کنید و آنها را سرگرم نگاه دارید.

۲.۱. درباره ی آنچه کاربران شما می خواهند و نیازدارند تحقیق کنید.

قبل از اینکه نوشتن محتوای خود را شروع کنید، باید فکر کنید که در نتیجه ی چه جستجوهایی می خواهید قرار بگیرید. شما باید هر پست و هر صفحه را بر اساس عبارت های کلیدی بهینه سازی کنید.

اما چطور می توانید تعیین کنید که برای چه عبارات کلیدی می خواهید یافته شوید؟ برای تعیین این مسئله باید تحقیقات کلمه ی کلیدی انجام دهید. در این فرآیند، باید سوالاتی از این دست از خود بپرسید: برای کدام عبارت ها می خواهم رتبه دریافت کنم؟ دریافت رتبه برای این عبارت ها چقدر واقع گرایانه است؟

یک مثال کاربردی

فرض کنید شما یک وبلاگ آشپزی دارید و مشتاق هستید تا دستورها و تکنیک های آشپزی موردعلاقه تان را به اشتراک بگذارید. بهینه سازی یک پست بر اساس عبارتی مثل (بهترین دستور پخت کیک) واقع گرایانه نیست زیرا عبارتی بسیار کلی است. برای عبارت های کلی این چنینی رقابت بالایی وجود دارد. درعوض شما باید فکر کنید تا عبارت ویژه ی خود را بیابید. این عبارت ویژه می تواند “دستور کیک کم شکر و سالم” یا “شیرینی فرانسوی که می توانید در خانه درست کنید” باشد.

با مهارت در یک عبارت ویژه می توانید متخصص شوید. تخصص شما کمک می کند تا محتوایی تولید کنید که از رقبای شما فراتر برود. شما می توانید مطالب عمیق تری نسبت به دیگران تهیه کنید، یا همان موضوع را از زوایای تازه به دیگران نشان دهید. به این منظور باید روی عبارات کلیدی طولانی تری تمرکز کنید. این عبارت کلیدی بلند می تواند این باشد:”چطور می توان یک چیزکیک بلوبری کم کالری برای گیاه خواران درست کرد”. چنین عبارت کلیدی ای بسیار ویژه است و در نتیجه راحت تر می توان برای آن رتبه گرفت. همچنین برای مهارت ویژه ی شما مناسب تر است.

https://yoast.com/wordpress-seo/

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا