مشاور سئو

سئو یا بهینه سازی موتور جستجو چیست؟

بهینه سازی موتور جستجو

بهینه سازی موتور جستجو

سئو یا بهینه سازی موتور جستجو چیست؟

شاید پیش از این بارها شنیده باشید که سئو یا بهینه سازی موتور جستجو (Search Engine Optimization  ) یکی از ابزارهای اصلی بازاریابی دیجیتال است. سئو از عناصر چندگانه ی مختلفی تشکیل شده است. و شناخت این عناصر و کارکردهای آنها به درک اهمیت سئو کمک می کند. به طور خلاصه می توان گفت اهمیت سئو در این است که باعث می شود وب سایت شما بیشتر دیده شود. و این به معنی فرصت های بیشتری برای تبدیل مشتری های احتمالی به خریدار است.به علاوه سئو یا بهینه سازی موتور جستجو ابزار ارزشمندی برای شکل دادن ارتباطات با مشتری های بالقوه است. قرار دادن یک برند در جایگاه یک متخصص قدرتمند و قابل اعتماد در زمینه ی فعالیت آن برند کاری است که سئو انجام می دهد. پس بدون توضیح اضافه ای به تشریح هر آنچه نیاز است تا درباره ی سئو بدانید می پردازیم.

عناصر حیاتی سئو

عناصر سئوکلید واژه ها در سئو یا بهینه سازی موتور جستجو

از زمانی که کلیدواژه ها تنها ابزار سئو یا بهینه سازی موتر جستجو بودند زمان زیادی می گذرد؛ اما این گفته به آن معنی نیست که دیگر عنصر مهمی به شمار نرود. تفاوت حاصل شده این است که امروزه کلیدواژه ها برای تاثیر گذاری باید با دقت بیشتری مورد جستجو قرار بگیرند. همچنین با قدرت کافی در محتوای تولیدی استفاده شوند. اما کلیدواژه چیست؟ کلیدواژه ها همان کلمات و عباراتی هستند که کاربران برای جستجوی محتوای آن لاین از آنها استفاده می کنند. و در نتیجه برندها با بهره بردن از این کلیدواژه ها  به مخاطبین خود متصل می شوند. در واقع با استفاده از آنها می توانند محصولات و خدمات خود را معرفی نمایند.

در انتخاب کلید واژه ها این نکات مهم است: واژه هایی با نرخ جستجوی بالا و رقابت پایین انتخاب شوند. شما با استفاده از کلیدواژه های برگزیده می توانید محتوا، تیترها، URL ها و دیگر عناصر سئو را بهبود بخشید.

محتوا

محتوا بخشی حیاتی در سئو یا بهینه سازی موتور جستجو است. زیرا ابزاری برای دستیابی به مخاطب و ایجاد علاقه مندی در اوست. مثلا اگر شما صاحب یک گلخانه هستید و در پی دیده شدن بیشتر هستید: می توانید یک سری پست درباره ی باغبانی، انتخاب گونه های مناسب گیاهان، توصیه هایی برای پرورش گیاه و غیره منتشر کنید. هنگامی که کسی به دنبال یافتن اطلاعاتی برای باغبانی در اینترنت جستجو می کند، وب سایت شما ممکن است در نتایج جستجوی او قرار بگیرد. به این ترتیب شما می توانید با دادن اطلاعاتی باارزش به او ارتباطی را با یک مشتری احتمالی پایه گذاری کنید. در آینده وقتی که آن کاربر در زمینه ی باغبانی قصد خرید داشته باشد، شما یکی از اولین گزینه های او هستید. محتواها می توانند آموزشی یا سرگرم کننده باشند و در انواع زیر ارائه شوند:

سئو یا بهینه سازی موتور جستجومحتوای وب سایت

ویدئو

وبلاگ


 طراحی سایت وبسایت مشاوره کسب و کار یاشا سازمند

اطلاعات تصویری( Infographics )

پادکست

کتاب الکترونیک

رسانه های فضای مجازی

لیست های محلی ( Local Listings)

سئوی آف پیج ( Off-Page SEO )

سئوی آف پیج شامل فعالیت های سئوی خارجی است که عموما در خارج از سایت شما صورت می گیرد. تکنیک عمده ی مورد استفاده در سئوی آف پیج استفاده از بک لینک ها ست. چرا که بک لینک ها از سایت های دیگر به موتور جستجو اعلام می کند که سایت شما باارزش و با کیفیت است؛ و این برای شما اعتبار آفرینی می کند. تاکتیک های بسیاری برای ایجاد بک لینک وجود دارد. برخی از بهترین این تاکتیک ها که امروز مورد استفاده است مهمان شدن در وب سایت دیگران، تولید نمودارهای تصویری پرکاربرد که بارها توسط دیگران به اشتراک گذاشته می شود، و ذکر نام اینفلوئنسرها در محتوای تولیدی تان است.

سئوی محلی

سئوی محلی روز به روز مهم تر می شود. زیرا هر روزه مردم بیشتری از موبایل برای جستجوی اطلاعات استفاده می کنند. امروزه ۵۷٪ جستجوهای اینترنتی توسط تبلت و گوشی های هوشمند انجام می گیرد. و نیمی از همین جستجوها با نیت یافتن نتیجه ای در یک ناحیه ی جغرافیای خاص (محلی) هستند.

به عنوان مثال اگر شما صاحب یک رستوران هستید: آن گاه سئوی محلی به شما اطمینان می دهد که هر گاه مردم در ناحیه ی شما در جستجوی رستوران خوبی باشند، رستوران شما را معرفی خواهد کرد. در کنار استفاده از کلید واژه های محلی، می توانید از دیگر ابزارهای پرکاربرد سئوی محلی نیز استفاده کنید؛ همچون تهیه ی لیست آدرس های مهم و قرار دادن آن در سایت. و یا ایجاد صفحه ای در گوگل پلاس، گوگل مپ، گوگل مای بیزنس.

بازاریابی موتور جستجو (SEM )

بازاریابی موتور جستجو (SEM ) شامل فعالیت های بازاریابی غیررایگان است؛ فعالیت هایی همچون تبلیغات بومی، گوگل ادوردز( Google AdWords )، تبلیغات رسانه های فضای مجازی، پرداخت به ازای هرکلیک (pay-per-click)، تبلیغات خرید گوگل، و غیره.

گرچهSEM  به طور معمول یک عنصر عمده در استراتژی سئو نیست. اما جایگاه خود را دارد زیرا به شما کمک می کند تا مخاطبین جدید و ویژه ای بیابید.

درک اهمیت سئو برای کسب و کارهای مدرن

اهمیت سئو

دیده شدن و رتبه بندی

یکی از مهم ترین کاربردهای سئو کمک به دیده شدن بیشتر است. سئو به افرادی که در جستجوی چیزی هستند که شما ارائه دهنده ی آن هستید، کمک می کند تا شما را پیدا کنند. و دیده شدن به طور مستقیم به رتبه بندی مربوط می شود. هر چقدر رتبه ی بالاتری در نتایج یک موتور جستجو داشته باشید، به همان میزان احتمال دارد که کاربران بیشتری وارد سایت شما شوند. هر چقدر تلاش های شما در سئو موثرتر باشد، رتبه ی بالاتری دریافت می کنید؛ و در نتیجه بیشتر دیده می شوید.

ترافیک وب در سئو یا بهینه سازی موتور جستجو

افزایش ترافیک وب یکی از اهداف اصلی سئو است. ترافیک وب هنگامی بالا می رود که شما بتوانید دیده شدن و رتبه ی خود را بالا ببرید. فقط یک لحظه به این آمار توجه کنید: ۳۳٪ از کل کلیک ها برای صفحه ی رتبه ی اول است. و ۷۵٪ از کلیک ها برای پنج صفحه ی اول هستند. پس اگر به دنبال نتایج بهتری در سئو هستید باید فعالیت هایی انجام دهید که در پنج رتبه ی اول قرار بگیرید..

اعتبار

مفهوم اعتبار در سئو یا بهینه سازی موتور جستجو مفهوم نسبتا جدیدی است. اما روز به روز از اهمیت بیشتری برخوردار می شود زیرا برای کاربران مهم است. اساسا اعتبار به معنای این است که وب سایت شما قابل اعتماد، با کیفیت، ومناسب است و چیزی برای ارائه دارد. هر چه اعتبار سایت شما بالاتر باشد، رتبه ی بالاتری خواهید داشت. و در نتیجه مشتریان بیشتری به برند شما اعتماد خواهند کرد.

ایجاد تجربه ی بهتر با سئو یا بهینه سازی موتور جستجو برای بازدیدکنندگان

دلیل دیگر اهمیت بالای سئو این است که براثر آن شما دائما مشغول تولید محتوای خوب و باارزش و بهبود سایت خود هستید. و به این ترتیب کاربرد بهتری برای وب سایت خود فراهم می کنید تا مشتریان شما تجربه ی بهتری در استفاده از خدمات شما داشته باشند.

به عنوان مثال اگر شما تلاش کنید تا سایت همواره پاسخگویی داشته باشید، به این ترتیب می توانید مورد استفاده ی تمام کاربران باشید؛ چه کسانی که با موبایل یا تبلت از سایت بازدید می کنند و چه کسانی که از کامپیوتر یا لپ تاپ استفاده می کنند. یا اگر سرعت بالاآمدن سایت خود را افزایش دهید، نرخ ریزش مخاطبین خود را کاهش می دهید. به این ترتیب کاربران را تشویق می کنید تا زمان بیشتری از سایت شما دیدن کنند. نزدیک به ۵۰٪ از مشتری ها انتظار دارند که سایت ظرف دو ثانیه بالا بیاید. پس هر چقدر زمان بالا آمدن سایت بیشتر شود نرخ ریزش بازدیدکنندگان بیشتر می شود.

سئو یا بهینه سازی موتور جستجو: رشد و پیشرفت

در آخر، دلیل نهایی حیاتی بودن سئو یا بهینه سازی موتور جستجو این است که به شما کمک می کند تا به بسیاری از اهداف خود در کسب و کار تحقق بخشید. سئو کمک می کند تا ارتباط بهتری با مخاطبین خود برقرار کنید؛ تجربه ی مشتریان را بهبود بخشید؛ اعتبار خود را بالا ببرید؛ و مردم بیشتری را به سوی سایت خود سوق دهید. سئو شما را در رقابت با دیگران یاری می دهد و نرخ تبدیل در برند شما را افزایش می دهد؛ که به معنای فروش بیشتر، مشتریان ثابت بیشتر، و رشد و پیشرفت بیشتر در کسب و کار است. سئو یا بهینه سازی موتور جستجو می تواند عامل مهمی در رشد و پیشرفت یک برند باشد.

و درنگ نهایی

همانطور که دیدید سئو یا بهینه سازی موتور جستجو فعالیت پیچیده ای است که شامل تکنیک ها و تاکتیک های مختلف و عملیات بهینه سازی است. این فعالیت ها همواره با تغییر رفتار مشتری ها و کاربران اینترنت در حال تحول است. همچنان که تکنولوژی های جدید ظهور می کنند و نمودارهای موتورهای جستجو تغییر می کنند، فعالیت های سئو نیز عوض می شود.

سئو به کسب و کارها کمک می کند تا به مجموعه ای از اهداف خود دست یابند. تجربیاتی چون ترافیک، نرخ تبدیل، بهبود تجربه ی مشتری، و چیزهایی از این دست. به همین دلیل است که برای بازاریابان دیجیتال اهمیت بالایی دارد که درک درستی از سئو داشته باشند. آنها باید بدانند که سئو چطور به کسب و کارشان کمک می کند تا به نتایج بهتری دست یابند.

منبع:

https://digitalmarketinginstitute.com/blog/what-is-seo-and-why-is-it-important

مشاهده بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا