رکود بزرگ و کرونا

دورکاری در جهان امروز و نظرات مختلف

دورکاری در دنیای امروز

کارفرماها و کارمندان واقعا چه نظری درباره ی دورکاری دارند؟

کووید ۱۹ باعث شده تعداد زیادی از کارمندان از منزل کار خود را انجام دهند. ۹۸% افرادی که در نظرسنجی شرکت کرده اند گفته اند که دوست دارند ادامه ی کار خود را از راه دور انجام دهند. اما همه چیز به این راحتی نیست؛ چرا که کارمندان بزرگترین چالش خود را در زمینه ی دورکاری، قطع ارتباط با کار می دانند. در ادامه  شش نمودار که نشان می دهند کارفرماها و کارمندان واقعا چه نظری درباره ی دورکاری دارند، را از نظر می گذرانیم.

مشاوره کسب و کار دیجیتال مارکتینگ دکتر یاشا سازمند


زندگی منعطف

برکسی پوشیده نیست که مردم آزادی در حق انتخاب را با ارزش می شمارند. ۹۸% مردم دوست دارند برای ادامه ی حرفه ی خود حق انتخاب گزینه ی دورکاری را داشته باشند. اما به غیر از کارکردن در لباس راحتی منزل، بقیه ی مواردی که مردم درباره ی کار در منزل به ان علاقه دارند چه هستند و نظر کارمندان درباره ی دورکاری به چه عواملی معطوف می شود؟

۳۲% برنامه ی منعطف۲۶% کار کردن از هر مکانی

۲۱% عدم نیاز به جابجایی و حمل ونقل

۱۱% وقت گذرانی با خانواده

۷% کار کردن از خانه

۳% دیگر مسائل

مهم ترین مزیت های اعلام شده توسط آنان برنامه ی انعطاف پذیر، قابلیت انجام کار در هر مکانی، و عدم نیاز به حمل و نقل می باشد. البته که همه چیز درباره ی دورکاری و انجام کار از منزل مثبت نیست. در اینجا به چند مورد از چالش هایی که مردم به هنگام دورکاری با آن ها مواجه اند اشاره می کنیم.چالش ها

۲۲% قطعی ارتباط با کار

۱۹% تنهایی

۱۷% ارتباط و همکاری

۱۰% پرت شدن حواس در منزل

۸% زمان متفاوت کار کردن با دیگر اعضای تیم

۸% حفظ انگیزه

۷% گذراندن اوقات تعطیلات

۳% وای فای مطمئن

مسئله ی اصلی دورکاری برای کارمندان، قطع ارتباط با محیط کار است. با تغییر قاطع محل کار و ساعت کاری مشخص، بسیاری از مردم اوقات سخت تری را می گذرانند چرا که باید ساعت کاری و ساعت امور شخصی خود را از هم تفکیک کنند. همچنین فقدان ارتباط انسانی می تواند برای برخی افراد نوعی چالش محسوب شود. در حقیقت یک سوم مردم نگران این هستند که به دلیل عدم حضور در محل کار، تلاش های حرفه ای آنها به طور کامل ارزیابی نشود. برای اکثریت مردم انجام مکالمات سخت از طریق تلفن یا نرم افزارهای تله کنفرانس، در واقع به عنوان یک پیشرفت مثبت است.

موانع تصویب سیاست های دورکاری

بر خلاف محبوبیت و انعطاف دورکاری، کمپانی های زیادی چندان با این امر موافق نیستند. در اینجا به برخی دلایل اشاره می کنیم.

تغییر فرهنگ کاری دیرینه و نامنعطف یک کمپانی

حریم شخصی

فقدان درک عمومی از فواید انعطاف در محل کار

ترس از تاثیر عمومی بر فرهنگ کمپانی

زیرساخت های تکنولوژیک

امنیت داده ها

در حالی که در به کارگیری دورکاری ممکن است دلایل تکنیکی یا امنیتی وجود داشته باشد اما دلیل اصلی ، مقاومت در برابر تغییر است. بیش از ۵۰% کمپانی هایی که سیاست منعطفی در برابر دورکاری ندارند، “سیاست های دیرینه ی کمپانی ” را به عنوان دلیل خود معرفی می کنند. به عبارت دیگر این همان شیوه ای است که همواره کارها با آن انجام می گرفته.

در اینجا  به برخی ملاحظاتی که مدیران درباره ی دورکاری با آن مواجه اند اشاره می کنیم:

کم شدن ارتباط تیمی در دورکاری

کم شدن تمرکز کارمندان در دورکاری

کم شدن سودمندی کارمندان

حفظ فرهنگ کمپانی

کار کشیدن بیش از حد از کارمندان

مدیران نگران این هستند  که سودمندی و تمرکز افراد با کار کردن در محیطی غیر رسمی همچون خانه یا کافه از بین برود. همچنین نگران این هستند که اگر کارمندان در یک محیط فیزیکی یکسان کار نکنند ارتباط و پیوستگی تیمی و فرهنگ کمپانی دچار خدشه شود. اما از سوی دیگر جنبه های کاهش دهنده ی هزینه در دورکاری ممکن است در نهایت باعث پیروزی این شیوه در برابر مقاومت بسیاری کمپانی ها شود. تحقیقات نشان داده است که یک کارفرما می تواند در هر سال ۱۱۰۰۰ دلار به ازای هر کارمند که نیمی از وقت خود را دورکاری می کند صرفه جویی کند. همچنین در بعضی موارد جلسه های مجازی می تواند یک صرفه جویی قابل ملاحظه انجام دهد.

انعطاف : مزیت نهایی دورکاری؟

انعطاف در مکان کار تنها یک راه برای راضی نگه داشتن کارمندان فعلی نیست. کمپانی هایی که با انعطاف کاری موافق نیستند ممکن است به هنگام جذب و استخدام استعدادهای جدید خود را در معرض ضرر ببینند. نزدیک به دو سوم کاندیداهای یک سمت کاری گفته اند حق انتخاب محل کار و گزینه ی دورکاری یک نکته ی کلیدی برای انتخاب کارفرماست.

حق انتخاب در محل کار…

۷۰% عامل کلیدی برای ارزیابی فرصت هاست.

۵۴% مهم تر از افزایش میزان تعطیلات است.

۵۴% مهم تر از کار برای یک کمپانی با پرستیژ است.

۳۲% مهم تر از داشتن سمت با پرستیژ است.

شرایط قرنطینه، ارزش انعطاف در محل کار را برجسته ساخته است. به خصوص برای افرادی که بچه دارند دورکاری گزینه ی همواره مهمی است. امروزه ۸۶% والدین ترجیح می دهند حق انتخاب محل کار داشته باشند در حالیکه این آمار در دوران پیش از کرونا ۴۶% بود.

همان طور که اقتصاد در حال بازگشایی است باید دید آیا کووید ۱۹ ترندهای اجتناب ناپذیری در فرهنگ عمومی محل کار به وجود می آورد یا خیر. اگر این گونه باشد، استفاده از تماس های Zoom در لباس های راحتی منزل برای دورکاری ، می تواند قاعده ی جدید کاری برای میلیون ها کارمند باشد.

منبع:

https://www.weforum.org/agenda/2020/06/coronavirus-covid19-remote-working-office-employees-employers

مشاهده بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا