کسب و کار

ویکی پدیا چیست؟

ویکی پدیا چیست؟

ویکی پدیا چیست؟ اگر به دنبال این هستید که بدانید ویکی پدیا چیست، به احتمال زیاد این عبارت را در گوگل جستجو کرده اید و اگر دقت کنید یکی از پاسخ هایی که گوگل به شما داده است از طریق دانشنامه آزاد ویکی پدیاست! بله حتی برای این سوال نیز می توانید به ویکی پدیا مراجعه کنید. ویکی پدیا دانشنامه ای آزاد است که طیف گسترده ای از نوشته ها، اطلاعات و مقالات را بدون محدودیت موضوع پوشش می دهد. پس مهم نیست که به دنبال مطلبی علمی هستید یا تاریخی، می توانید به این دانشنامه آزاد مراجعه نمایید. این دانشنامه همگانی مطالب مختلف را توضیح می دهد و مطالب مرتبط دیگر را نیز به شما معرفی می نماید. بیشتر صفحات ویکی پدیا دارای عکس بوده و مطالب را با ذکر منبع به شما ارائه می نمایند. تمامی مطالب که توضیحی در خصوص موضوعات مختلف باشند یا مساله ای را شفاف نمایند می توانند در این دانشنامه ارائه شوند. محتوای ویکی پدیا نباید مشابه مطالب ارائه شده در فرهنگ های لغت باشند، چرا که ماهیت آن دانشنامه است.

در حال حاضر ویکی پدیا بزرگترین و رایج ترین دانشنامه آزاد در سطح جهان است. تمامی مطالب ارائه شده در این دانشنامه رایگان است. تمامی نویسندگان و ویراستاران نیز به صورت داوطلبانه با آن همکاری می کنند. ولیکن دقت نمایید از لحاظ جامعه علمی دنیا ویکی پدیا معتبر نیست و اعتباری ندارد.

 

بزرگترین و رایج ترین دانشنامه جهان ویکی پدیا چیست شرکت مشاور آکام آتا

تاریخچه ویکی پدیا

اگر آشنایی با ویکی پدیا – بد نیست در خصوص تاریخچه پر از فراز و نشیب آن نیز بدانید. این دانشنامه برای اولین بار در ژانویه ۲۰۰۱ توسط دو نفر با نام های جیمی والز و و والی سانگر به زبان انگلیسی عرضه شد. این دانشنامه در واقع اولین نسخه نبود که ارائه می شود. این دو تن بارها دانشنامه های مشابه را به شرکت ها و مجموعه های مختلف ارائه نموده بودند که هیچ یک موفق نشده بود.  البته در آن زمان هدف درآمدزایی از این دستاورد بود. به احتمال زیاد سوال اصلی شما این است که بدانید در حال حاضر منبع درآمد ویکی پدیا چیست؟ گفته می شود در واقع ویکی پدیا امروزی منبع درآمدی ندارد و به صورت غیر انتفاعی اداره می شود. این دانشنامه به سرعت به زبان های دیگر توسعه یافت و در حال حاضر به بیش از ۳۰۰ زبان ارائه شده است هر چند نسخه ارائه شده به زبان انگلیسی بیشترین تعداد مقالات را داشته و بیشترین بازدید را دارد. طبق آخرین آمار ارائه شده توسط خود ویکی پدیا، دانشنامه انگلیسی آن بیش از ۵ میلیون مقاله را پوشش داده است. تعداد کل مقالات ارائه شده در این دانشنامه بیش از ۴۰ میلیون مقاله است. در سال ۲۰۱۴، ویکی پدیا اعلام نمود که به صورت ماهانه، ۵۰۰ میلیون بازدید دارد.

ویکی پدیا چیست؟ شرکت آکام آتا مشاور

منبع تامین اطلاعات و محتوا در ویکی پدیا چیست؟

به احتمال زیاد یکی از اصلی ترین سوالات در خصوص بزرگترین و جامع ترین دانشنامه آزاد این است که اطلاعات آن چگونه تامین می شود. منبع اطلاعات ویکی پدیا چیست؟ نویسندگان ویکی پدیا چه کسانی هستند و در واقع منبع تامین اطلاعات آن چیست. جالب است بدانید تمامی افراد علاقمند می توانند در این دانشنامه اینترنتی حتی بدون ایجاد حساب کاربری مطلب بنویسند. بسیاری از خوانندگان می توانند مطالب را ویرایش کنند. به این دلیل این دانشنامه نویسندگان و ویراستارانی به فراوانی تمام مردم جهان دارند. در واقع ویکی پدیا بستری است برای مدیریت دانش تمامی مردمان جهان. البته اصولی وجود دارد که در نوشتن مطلب در این دانشنامه باید رعایت نمایید که مهمترین آن حفظ بی طرفی است. توجه کنید اگر فردی تصمیم به ویرایش مطالب داشته باشد باید با احترام با نویسنده قبلی برخورد نموده و محترمانه دلیل خود را برای تغییر مطرح نماید. در واقع این چنین نیز می توان این دانشنامه را معرفی نمود: ویکی پدیا بستری برای بحث مستند و منطقی پیرامون نوشته ها و موضوعات دانشنامه است تا بهترین پاسخ ها و مطالب در اختیار نویسندگان قرار گیرد.برخی از منابع این وبگاه منبع معتری ندارد و قابل اعتماد نیست.

در واقع پنج اصل برای این دانشنامه تعریف شده است که این چنین خلاصه می شود:

پنج اصل ویکی پدیا چیست؟

  • ویکی پدیا دانشنامه است.
  • نویسندگان آن بی طرف هستند.
  • ویرایش اطلاعات آن برای عموم آزاد است.
  • ویرایش باید محترمانه انجام شود
  • البته اصل آخر که می گوید قوانین ویکی پدیا تغییر ناپذیر نیستند و ممکن است بر اساس نیاز ها، پیشنهادات و گذر زمان تغییر کنند.

صحت سنجی محتوای ویکی پدیا

ویکی مدیا یک نهاد غیر انتفاعی است که پشتیبانی فنی ویکی پدیا را بر عهده گرفته است. هزینه های پشتیبانی فنی توسط کمک های داوطلبان تامین می شود. این دانشنامه هیچ درآمدی به صورت مستقیم و غیر مستقیم ندارد. اما صحت سنجی محتوای ویکی پدیا چگونه انجام می شود؟ به عبارتی مسئولیت صحت محتوا های متعددی که در این دانشنامه گذاشته می شود به عهده چه کسی است. در واقع پاسخ این سوال قدری عجیب است. هیچ کسی حتی ویکی مدیا هیچ مسئولیتی در قبال محتوای این دانشنامه ندارد. این مساله باعث شده است تا انتقاد های زیادی از این دانشنامه شود. بسیاری از منتقدان معتقدند که این دانشنامه ای اطلاعات مبهمی را ارائه می نماید اما از طرفی بررسی ها و مطالعاتی که در این خصوص انجام شده است نشان می دهد به دلیل ویراستاری های متعدد و بازدید های زیادی که توسط بازدیدکنندگان انجام می شود، مطالب ارزشمند و قابل اعتمادی در ویکی پدیا ارائه می شوند. در واقع برای بررسی روند تغییرات می توانید تاریخچه مطالب را در ویکی پدیا بررسی نمایید. هیچ یک از مطالبی که در این دانشنامه توسط افراد مختلف قرار داده می شوند، حذف نمی شوند. ولیکن اعتبار و صحت علمی مطالب و محتوای ویکی پدیا از نظر متخصصین قابل قبول نیست.

لطفا جهت دریافت خدمات مشاوره و کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان شرکت تماس حاصل فرمایید.

 طراحی سایت وبسایت مشاوره کسب و کار یاشا سازمند

منبع:

https://en.wikipedia.org/wiki/Wikipedia

 

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا