حواله ارزیمشاوره صادرات و واردات

مراحل انجام حواله ارزی

این مقاله توسط یک متخصص امور حواله ارزی که از سهامداران شرکت نیز هستند در تاریخ ۱۰ فروردین ۱۳۹۹ نگارش شده است. توصیه می شود حتما قبل از هرگونه اقدامی با بانک خود و کارشناسان بانک مشورت و از آنها اطلاعات بروز را کسب نمایید.این مقاله فقط جنبه اجرای مسئولیت اجتماعی شرکت و به اشتراک گذاری دانش در حوزه تجارت و بازرگانی بین الملل را دارد.

دستور پرداخت و یا انتقال وجهی است که برای بانک کارگزار ارسال و توسط آن وجه حواله به ذینفع پرداخت می گردد.

مراحل انجام حواله (حواله ارزی)

مراحل انجام حواله – حواله ارزیحواله ارزی FOREIGN EXCHANGE CURRENCY REMITTANCES

دستور پرداخت و یا انتقال وجهی است که برای بانک کارگزار ارسال و توسط آن وجه حواله به ذینفع پرداخت می گردد.

حواله ارزی

انواع حواله های ارزی (مراحل تامین حواله ارزی)

 

۱- حواله های صادره   EXPORTED REMITTANCES

۲- حواله های وارده IMPORTED REMITTANCES

 

رویه انجام حواله ارزی بابت واردات کالا از طریق بانک

 

۱- انعقاد قرارداد فروش بین خریدار (مشتری بانک) و فروشنده (ذینفع ) و اخذ پروفرما از فروشنده

انعقاد قرارداد فروش : از نظر حقوقی قرارداد با ایجاب (پیشنهاد) و قبول منعقد می گردد. در تجارت بین الملل، این ایجاب و قبول می تواند به صورت گوناگون انجام شود. مبادله پیش فاکتور (پیشنهاد فروشنده) و سفارش خرید از جانب خریدار (قبول). به عبارت دیگر قرارداد فروش مجموعه ای از شرایط مطلوب برای فروش کالا است که در آن کلیه عناصر پیش بینی شده و وظایف هریک از طرفین مانند مکانیزم پرداخت، ترتیبات حمل و مساله بیمه کالا با ذکر جزئیات مشخص شده باشد.


 طراحی سایت وبسایت مشاوره کسب و کار یاشا سازمند

 

۲- دارا بودن کارت بازرگانی معتبر (کارت بازرگانی توسط اتاق بازرگانی وصنایع و معادن ایران صادر می شود)

 

۳- انجام ثبت سفارش نزد وزارت صنعت معدن تجارت که در واقع مجوز ورود کالا به کشور تلقی می شود.

 

۴- اخذ بیمه نامه  (به استناد ماده ۷۰ قانون تاسیس بیمه مرکزی ج.ا.ا و بیمه گری ۱۳۵۰ ارائه بیمه نامه باربری یا گواهی بیمه مستند به قرارداد بیمه ای صادره توسط موسسات مجاز بیمه ایرانی برای محمولات وارداتی الزامی است. بیمه نامه باربری می بایستی تحت یکی از شرایط بیمه ای A،B،C صادر گردد.)

 

۵- ارائه مدارک (درخواست حواله + پروفرما + شماره ثبت سفارش + بیمه نامه + تعهدنامه های مربوطه) به بانک عامل

 

۶- انجام عملیات اعتبارسنجی مشتری توسط بانک به منظور امکان سنجی ارائه خدمات ارزی به مشتری

حواله ارزی چیست؟

۷- بررسی تاریخ اعتبار ثبت سفارش و پروفرما و کارت بازرگانی

 

۸- ثبت فیش گواهی ثبت آماری جهت تخصیص ارز در پرتال بانک مرکزی توسط بانک عامل

حواله ارزی چیست؟

تبصره : تخصیص ارز بر اساس نرخ تامین ارز و گروه کالایی در ثبت سفارش انجام می شود.

در صورتیکه نرخ تامین ارز در ثبت سفارش ” از محل حساب ارزی وارد کننده” و یا ” از محل صادرات” درج شده باشد گواهی ثبت آماری به صورت ارز اشخاص ثبت می شود و در صورتیکه ” خرید ارز سیستم بانکی” درج شده باشد. بسته به گروه کالایی به صورت ارز بانکی و یا ارز نیمایی ثبت می شود.

مراحل تامین حواله ارزی

۹- بعد از تائید گواهی ثبت آماری  توسط بانک مرکزی، مراتب به اطلاع مشتری رسانده می شود. (باید به تاریخ اعتبار گواهی تائید شده دقت کرد انجام عملیات صرفا در تاریخ اعتبار گواهی مقدور می باشد)

مراحل تامین حواله ارزی

۱۰- پس از اخذ وثیقه ارائه پروانه ترخیص قطعی کالا ( بر طبق بند “ی” از مجموعه مقررات ارزی بانک مرکزی فصل اول”واردات کالا و خدمت” معادل ۳۵٪ وجه حواله ارزی به ریال توسط بانک عامل)،  مراحل انجام حواله بسته به نوع فیش گواهی ثبت آماری اخذ شده از بانک مرکزی صورت خواهد پذیرفت.

 

 • تامین ارز برای ارسال حواله در صورتیکه اولویت گروه کالایی ثبت سفارش اول باشد به نرخ اعلامی از سوی بانک عامل و با خرید ارز توسط بانک عامل امکانپذیر است.
 • تامین ارز برای ارسال حواله در صورتیکه اولویت گروه کالایی ثبت سفارش ۲ باشد از طریق سامانه نظام یکپارچه معاملات ارزی ( نیما ) امکانپذیر است.
 • علاوه بر انواع تامین ارز ذکر شده در فوق امکان تامین ارز از طریق منابع ارزی حاصل از صادرات ( صادرات خود و یا صادرات غیر ) و نیز موجودی حساب ارزی مشتریان امکانپذیر است.

 

۱۱- مشتریان (خریداران) در صورتیکه شرکت های تجاری باشند حداکثر ۶ ماه از تاریخ تامین ارز و در صورتیکه شرکت تولیدی باشند ۹ ماه ازتاریخ تامین ارز بابت ارائه اسناد حمل مهلت دارند و نیز مهلت ارائه پروانه گمرکی کالا برای کلیه مشتریان (تجاری و یا تولیدی) حداکثر ۳ ماه بعد از تاریخ صدور اعلامیه تامین ارز می باشد.

 

تبصره : حداقل اسناد حمل شامل: بارنامه / راهنامه ، سیاهه تجاری ، گواهی مبدا و گواهی بازرسی کالا می باشد.

تفاوت پروفرما اینویس و سیاهه و یا COMMERCIAL INVOICE: پروفرما اینویس در شروع انجام داد و ستد توسط فروشنده به عنوان پیشنهاد ارسال می شود و سیاهه تجاری در پایان انجام قرارداد فروش از طرف فروشنده جهت دریافت وجه خدمت ارائه شده و یا کالای صادر شده صادر می شود.

حواله ارزی

۱۲- بعد از ارائه پروانه گمرکی مطابق توسط مشتری رفع تعهد از ثبت سفارش در پرتال بانک مرکزی صورت پذیرفته و وثیقه اخذ شده از مشتری بابت ارائه پروانه ترخیص قطعی کالا توسط بانک عامل آزاد و به مشتری عودت خواهد شد.

p,hgi hvcd

مراحل انجام حواله، واردات با ارز اشخاص، تامین ارز از محل حساب ارزی وارد کننده، حواله ارزی بانکی، حواله ارزی بانکی، حواله ارزی بانکی، حواله ارزی، ثبت سفارش از محل حساب ارزی وارد کننده، دریافت حواله ارزی، انجام حوالجات ارزی، حواله ارزی چیست، حواله ارزی، (به انگلیسی: Payment order) – حوالجات ارزی (T/T)، p,hgi hvcd

– لطفا جهت ارتباط مستقیم با مدیرعامل، از کارشناس شرکت درخواست تعیین وقت ملاقات نمایید.

– کارشناس پشتیبانی شرکت: شماره تماس و تماس از طریق واتساپ ۰۹۰۲۲۷۷۷۰۰۷

p,hgi hvcd

مهندس یاشا سازمند
مشاور عالی بازاریابی  و مدیریت کسب و کار
کارشناس ارشد مدیریت از دانشگاه علوم و مدیریت کشور مالزی
بیش از یک دهه فعالیت در حوزه های مختلف کسب و کار
سوابق علمی – تحقیقاتی، کارشناسی، مشاوره، اجرایی و مدیریتی، در حوزه بازاریابی و فروش – کسب و کار در داخل و خارج کشور
سابقه همکاری با شرکت های چند ملیتی و بین المللی نظیر مخابرات سنگاپور سینگ‌تل، (به انگلیسی: SingTel) – نت‌اپ (به انگلیسی: NetApp) – شرکت SELLBYTEL / Group  و – Brandt International Sdn Bhd
سوابق معتبر بین المللی و از مولفین چندین مقاله علمی مدیریتی منتشر شده در ژورنال های مطرح بین المللی دنیا – H index 4 Google Scholar
افتخار همکاری با IranTalent – دو ۲ شرکت بازرگانی – یک شرکت FMCG و یک شرکت گردشگری سلامت – در ایران
مدرس زبان انگلیسی با سابقه تدریس زبان انگلیسی در آموزشگاه زبان انگلیسی داخل و خارج از کشور (تهران و مالزی)
مدیر عامل و عضو هیئت مدیره شرکت آکام آتا (سهامی خاص)

مراحل تامین حواله ارزی

جهت کسب اطلاعات بیشتر و دریافت خدمات مشاوره کسب و کار، مشاوره مدیریت، دیجیتال مارکتینگ، مشاوره بازاریابی بین الملل، مشاوره صادرات و واردات – مذاکرات و مکاتبات تجاری بین الملل در تهران و استان گیلان می توانید با کارشناسان شرکت تماس حاصل فرمایید.

مراحل تامین حواله ارزی

[dt_gap height=”30″]

  مشاهده بیشتر

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  دکمه بازگشت به بالا