زبان انگلیسی تجارت

زبان انگلیسی صحبت کردن فقط به کار بردن عبارات عادی و روزمره نیست. این جنبه عمومی زبان است که از گذشته تاکنون وحتی آینده مورد استفاده قرار گرفته است؛ اما زبان انگلیسی فقط این نیست، بلکه جنبه و کاربرد تخصصی هم دارد. اصطلاحاتی کاربردی حتما نام آن ها را شنیده اید: زبان انگلیسی برای مدیران، دانش آموزان، دانشجویان و غیره. یکی از کاربردهای تخصصی، زبان انگلیسی تجارت است.

زبان انگلیسی تجارت چیست؟

زبان انگلیسی تجارت یا Business English نوعی از زبان انگلیسی است که علاوه بر زبان روزمره، به طور خاص به کار و تجارت بین‌الملل می‌پردازد. این زبان شامل اصطلاحات، عبارات و نگارش خاص مربوط به دنیای تجارت می‌شود. البته باید بگوییم که اصطلاح زبان انگلیسی تجارت چیزی دانش خود زبانی نیست؛ یعنی وقتی قرار است که کسی به دنبال آموزش دانش انگلیسی تجاری باشد، زبانی جدا یاد نخواهد گرفت. در واقع وقتی صحبت از یک زبان تخصصی می شود، بیشتر منظور کلمات اختصاصی به کار رفته و همچنین چگونگی و تکنیک های صحبت یا نوشتن در آن است.

زبان انگلیسی تجارت نوعی زبان است که علاوه بر به کار بردن اصطلاحات روزمره، از عبارت های تخصصی تجارت استفاده می شود. البته این فقط همه مساله نیست. در تجارت به غیر از کلمات، چگونگی پیش بردن یک مذاکره یا نوشتن یک نامه به انگلیسی اهمیت زیادی دارد. برای همین در کلاس های آموزش زبان برای هدف خاص، تمامی جنبه ها در نظر گرفته می شود.

Business English Language - Int. Business Consultants | UProDemy

چرا یادگیری زبان انگلیسی تجاری مهم است؟

زبان انگلیسی تجارت شاخه ای مهمی از دانش و مطالعات انگلیسی است. کاربرد زیاد و اصطلاحات تخصصی که در این شاخه به کار گرفته شده است، بیشتر از بقیه است. دو عامل در یادگیری این شاخه زبان خیلی مهم است:

 • کامل بودن دانش عمومی زبان انگلیسی
 • درک عمیق و کامل از اصطلاحات تخصصی و تجاری

برخی فکر می کنند همین که کمی زبانشان قوی باشد، به راحتی می توانند با بقیه وارد مذاکره شوند. در صورتی که برای هر اقدام بین المللی شما باید زبان تخصصی آن را فرا بگیرید. این یادگیری فقط برای شما یا هر شخص غیرانگلیسی زبان نیست. بلکه خود افراد با زبان مادری انگلیسی هم برای تجارت باید دوره های یادگیری تخصصی بگذارند. این افراد فقط در یک چیزی از شما جلو هستند؛ دانش عمومی زبان.

در تجارت هر چیزی قانون خاص خود را دارد؛ از روند مذاکرات گرفته تا چگونگی انجام دادن فعالیت ها. هر کدام باید بر اساس موارد از پیش تعیین شده انجام شود. مواردی که شما اجازه رد کردن آن ها را ندارید؛ مانند چگونگی نامه نوشتن. در مبادلات داخلی شاید بتوان از رعایت بعضی موارد چشم پوشی کرد؛ اما در تجارت خارجی چنین چیزی امکان پذیر نیست. همه چیز باید به صورت کامل و تخصصی انجام شود. آن ها یعنی طرف خارجی شما بر اساس مفاد نامه یا نوع صحبت و همچنین معنی کلمات تصمیم به کار یا تجارت با شما خواهد گرفت.

در زبان انگلیسی تجارت شما علاوه بر تقویت دانش زبان عمومی، اصطلاحات تخصصی در موقعیت های مختلف را یاد خواهید گرفت. چگونگی نوشتن نامه، ایمیل، صحبت کردن پشت تلفن، انواع نشانه گذاری ها در موقعیت های مختلف و غیره را یاد گرفتید. همچنین حرکات مختلف و بین المللی را فرا خواهید گرفت. در واقع اینکه چگونه با استفاده از دانش زبان خود یک تجارت بین المللی را پیش ببرید.

 

دلایل یادگیری زبان انگلیسی تجاری

۱- زبان حدود یک میلیارد انسان

اگر نگاهی به فهرست آمار جهانی در خصوص زبان بیندازید، متوجه خواهید که چیزی حدود یک میلیارد نفر در کل دنیا به زبان انگلیسی صحبت می کردند. البته یک میلیاردی هم زبان مادری آن ها انگلیسی و هم در کشورهای انگلیسی زبان زندگی می کنند. در واقع افرادی که به هر دلیلی باید به این زبان صحبت کنند. به هرحال این عدد تقریبی است و کم و زیاد دارد. البته چیزی حدود یک ششم جمعیت کل دنیا است.

هر شرکتی که در حوزه بین المللی کار می کند، به هر حال با تعدادی از این افراد چه به عنوان همکار یا مشتری سروکار خواهد داشت. یک مثال خیلی بارز را می توان شرکت های تولیدکننده محصولات لوازم خانگی مانند سامسونگ را بیان کرد. محصولات این شرکت در سراسر دنیا عرضه می شود. هرچقدر کیفیت نمونه کارهای آن ها عالی باشد، به هرحال نیاز به زبان تجاری و مشترک است که بتوان ویژگی محصولات را بیان کرد. با زبان های کره ای و ژاپنی که نمی توان راهی پیش برد. پس بهترین راه استفاده زبان انگلیسی تجاری است که بیشتر مردم قابلیت درک آن را دارند.

۲- زبان تجارت جهانی

خیلی سال است که انگلیسی به زبان تجارت جهانی تبدیل شده است. در همه کشورها برای ارتباطات تجاری خود از انگلیسی استفاده می کنند. شاید زبانی برای حوزه ای خاص مانند زبان آلمانی برای صنعت مفید باشد؛ اما به هرحال خود مردم و صنعت داران آلمان هم برای ارتباط با کشور فرانسه از زبان انگلیسی استفاده می کنند.

۳- زبان اینترنت

بزرگترین جامعه آماری مربوط به سایت ها را زبان انگلیسی دارد. فقط کافی است که در یک موضوع خاص یک بار به زبان خودتان یا غیرانگلیسی و یک بار دیگر هم به زبان غیرانگلیسی جست وجو کنید. تعداد آماری که نمایش داده می شود، خود می تواند تایید حرف نوشته شده ما باشد. چه شما و چه هر فرد دیگری شرکت ها را بر اساس بستر انگلیسی پیدا می کنند و سپس از طریق همین زبان با آن ها ارتباط برقرار می کنند.

Business English - Vocabulary & Lessons in Context by Dien Le

در دوره زبان انگلیسی تجارت چه چیز هایی یاد خواهید گرفت؟

در بالا هم نوشتیم که یادگیری دانش تخصصی زبان، فقط مربوط به اصطلاحات نیست. در واقع کلمات تخصصی، بخشی از آن ها هستند. موارد دیگری هستند که شما باید برای تجارت یاد بگیرید. شما هرچقدر هم که زبان بدانید؛ اما اگر دانشی در خصوص چگونگی کاربرد آن ها در موقعیت های مختلف را نداشته باشید، هیچ ارزشی نخواهد داشت.

شما در این دوره ها موارد زیر را یاد خواهید گرفت:

 • تقویت دانش زبان عمومی
 • اصطلاحات تخصصی
 • چگونگی نوشتن نامه
 • چگونگی نوشتن ایمیل
 • چگونگی تنظیم قراردادها
 • چگونگی صحبت با طرف مقابل ( انگلیسی زبان یا غیرانگلیسی زبان)
 • چگونگی انواع پاسخ
 • چگونگی ارسال پروپوزال
 • چگونگی نوشتن درخواست
 • چگونگی نوشتن شکایت
 • چگونگی نوشتن پیام تشکر
 • چگونگی نوشتن درخواست انواع مزایده یا مناقصه
 • چگونگی و تکنیک های صحبت کردن
 • تقویت ۴ مهارت زبانی

 

همانطور که در بالا هم نوشتیم، یادگیری اصطلاحات یا یک بخش به خودی خود نمی تواند شما را در این زمینه موفق کند. شما باید بدانید که در هر موقعیتی چه اصطلاحی را به کار ببرید. هر کلمه معانی مختلفی دارد. ممکن است که معنی وجود در ذهن شما، درتجارت معنای مثبتی نداشته باشد. همچنین ساختارهای نوشتاری متفاوت است. ساختار یک ایمیل یا نامه برای شکایت با موضوع دیگری مانند ارسال فهرست قیمت متفاوت است. پس فقط در یادگیری زبان انگلیسی تجارت نباید یک طرفه جلو رفت. بله باید همه موارد را به موازات هم یاد گرفت.

چرا باید زبان انگلیسی تجارت را در کلاس یاد گرفت؟

به هرحال خود شما،با توجه به موارد نوشته شده بالا، می توانید تا حدی به این سوال پاسخ دهید. زبان انگلیسی تجارت دارای تکنیک های بسیار زیادی است. این تکنیک ها فقط در کلمات تخصصی نیست. به هر حال شما همین الان با کمی جست وجو در اینترنت می توانید فهرست کاملی از کلمات بازرگانی و خود کسب وکارها به دست بیاورید. چیزی که در اینجا مهم است، چگونگی کاربرد آن زبان است. مقالات زیادی در این خصوص وجود دارد که شما را در این خصوص راهنمایی می کند؛ اما هیچکدام مانند فیلم یا کلاس نمی شود. در آموزش حضوری یا مجازی امکان یادگیری بهتر با انواع مثال ها و چگونگی برطرف کردن انواع مشکلات وجود دارد. در واقع استادی وجود دارد که هم ایرادات شما را برطرف کرده و نکات لازم و جدیدی را بیان کند.

چه افرادی نیاز به زبان انگلیسی تجارت دارند؟

زبان انگلیسی تجارت شاید کمی باکلاس به نظر بیاد. برای همین خیلی از افراد فکر می کنند که حتما باید مدیران بین الملل و آن هم بخش بازرگانی بین الملل فقط دوره های آن را بگذرانند، در صورتی که چنین تصوری غلط است. با اینکه بیشترین جامعه آماری برای دوره یادگیری تخصصی این دسته تشکیل می دهد؛ اما فقط این ها نیستند. ما می توانیم گروه های مورد نیاز برای یادگیری زبان انگلیسی تجاری بیان کنیم:

 • زبان انگلیسی برای مدیران
 • زبان انگلیسی برای منشی ها
 • زبان انگلیسی برای کارمندان بخش تجارت بین الملل
 • زبان انگلیسی برای تاجران بین المللی – صادرات و واردات
 • زبان انگلیسی برای مترجم های واحد بازرگانی
 • زبان انگلیسی برای همراهان یک تیم بازرگانی

البته اینکه تا چه حد هر گروه باید مسلط باشد، به محدوده کاری آن ها بستگی دارد. به هرحال یک منشی واحد بازرگانی شاید نیازی به دانستن نوشتن نامه نداشته باشد؛ اما باید بدانند که با مدیر یک مجموعه برای تنظیم جلسه کاری چگونه صحبت کند. در واقع چه اصطلاحات به کار ببرد. در یک تیم بازرگانی بین الملل شاید همه نیاز به صحبت کردن هم نداشته باشند؛ اما باید بدانند که چه اتفاقاتی در حال جریان است. به هرحال لازم است که این دسته از افراد دوره های آموزش زبان انگلیسی تجارت تا سطح تعیین شده خود با موفقیت سپری کنند.

یادگیری زبان انگلیسی تجارت برای بسیاری از مدیران بخش بین الملل مخصوصا بازرگانی بین الملل شرکت های بین المللی جذاب شده است.

 

نقش زبان انگلیسی در مذاکرات تجاری

زبان انگلیسی به عنوان زبان بین‌المللی تجارت، نقشی حیاتی در مذاکرات تجاری ایفا می‌کند. تسلط بر این زبان، مزایای متعددی را برای طرفین مذاکره به ارمغان می‌آورد که در ادامه به برخی از آنها اشاره می‌کنیم:

1. تسهیل ارتباط:

زبان انگلیسی به عنوان یک زبان مشترک، امکان برقراری ارتباط موثر و شفاف بین طرفین مذاکره از ملیت‌ها و فرهنگ‌های مختلف را فراهم می‌کند. این امر، سوءتفاهم‌ها را به حداقل رسانده و به درک بهتر خواسته‌ها و نیازهای طرفین کمک می‌کند.

2. افزایش اعتماد:

تسلط به زبان انگلیسی، نشان‌دهنده‌ی حرفه‌ای بودن و تخصص طرفین مذاکره است. این امر، اعتماد طرفین را به یکدیگر افزایش داده و زمینه را برای ایجاد روابط تجاری پایدار فراهم می‌کند.

3. ارائه اطلاعات دقیق:

استفاده از زبان انگلیسی، امکان ارائه اطلاعات دقیق و شفاف در مورد محصول، خدمات و شرایط معامله را فراهم می‌کند. این امر، به طرفین مذاکره کمک می‌کند تا با آگاهی کامل، تصمیم‌گیری کنند.

4. دستیابی به توافق مطلوب:

زبان انگلیسی به عنوان ابزاری قدرتمند، به طرفین مذاکره کمک می‌کند تا با تبادل نظر و بحث، به توافقی مطلوب و منصفانه برای همه طرف‌ها دست پیدا کنند.

5. ایجاد فرصت‌های جدید:

تسلط به زبان انگلیسی، دریچه‌ای به سوی فرصت‌های جدید تجاری در سراسر جهان را می‌گشاید. این امر، به شرکت‌ها و افراد کمک می‌کند تا با مشتریان و شرکای تجاری جدید در کشورهای مختلف ارتباط برقرار کرده و زمینه را برای گسترش فعالیت‌های تجاری خود فراهم کنند.

تاثیر زبان انگلیسی بر برندینگ بین المللی

زبان انگلیسی به عنوان زبان بین‌المللی، نقشی حیاتی در برندینگ بین‌المللی ایفا می‌کند. استفاده از این زبان، امکان برقراری ارتباط با مخاطبان بیشتری در سراسر جهان را فراهم می‌آورد و در نتیجه، آگاهی از برند را افزایش داده و فرصت‌های جدیدی برای رشد و توسعه کسب و کار به وجود می‌آورد. همچنین، تسلط بر زبان انگلیسی نشانگر حرفه‌ای بودن و قابل اعتماد بودن برند است که می‌تواند باعث ایجاد اعتماد در میان مشتریان شود. این زبان به عنوان زبان مشترک، ارتباطات را در سطح جهانی آسان‌تر می‌کند و بهبود همکاری، افزایش کارایی و کاهش سوءتفاهم‌ها را تسهیل می‌کند. استفاده از زبان انگلیسی در برندینگ، می‌تواند به تقویت برند و ایجاد یک تصویر قوی و جهانی کمک کند و در نهایت، به برندهایی که از این زبان به طور موثر استفاده می‌کنند، افزایش سهم بازار در مقایسه با رقبا کمک می‌کند.

 

نقش زبان انگلیسی در حل اختلافات تجاری

زبان انگلیسی نقش بسیار مهمی در حل اختلافات تجاری دارد. به دلیل اینکه انگلیسی به عنوان زبان بین‌المللی تجارت شناخته می‌شود و بسیاری از قوانین، قراردادها، مذاکرات و اسناد تجاری به این زبان تدوین می‌شوند، آشنایی با زبان انگلیسی اهمیت بسیاری در فهم و حل اختلافات تجاری دارد.

در صورت وقوع اختلافات تجاری، اسناد رسمی، تفسیر مواد قراردادی، نقاط قانونی و شرایط معاملات بیشتر در انگلیسی ارائه می‌شوند. بنابراین، داشتن مهارت‌های زبانی قوی در انگلیسی به کسب و فهم اطلاعات لازم برای حل اختلافات کمک می‌کند.

علاوه بر این، بسیاری از داوری‌ها و تحکیم‌کنندگان بین‌المللی از انگلیسی به عنوان زبان رسمی خود استفاده می‌کنند. بنابراین، توانایی ارتباطی در انگلیسی می‌تواند به اطلاعات دقیق‌تر و درک بهتر از روند داوری و فرایندهای حل اختلافات کمک کند.

در کل، زبان انگلیسی به عنوان زبان بین‌المللی تجارت و قانون بازیگر اصلی در حل اختلافات تجاری است و مسلط بودن به آن می‌تواند در پیشرفت و موفقیت در محیط‌های تجاری بین‌المللی تأثیرگذار باشد.

 

مقالات مرتبط : آموزش زبان انگلیسی تجارت و بازرگانی

5/5 - (1 امتیاز)