کسب و کارمذاکرات تجاری بین الملل

بهترین مدرس مذاکره

تدریس مذاکره تجاری توسط مجموعه ما انجام نمی شود.
این مقاله صرفا به اشتراک گذاری دانش در راستای اجرای مسئولیت اجتماعی شرکت می باشد.

 

مشاوره کسب و کار دیجیتال مارکتینگ دکتر یاشا سازمند


چه کسی می­تواند بهترین مدرس مذاکره باشد؟

بهترین مدرس مذاکره

سوالات:۱- چه نوع مذاکره ای؟ آیا یک مذاکره تجاری است؟
۲- مذاکره تجاری در چه حوزه ای؟ اخذ یا اعطای نمایندگی؟ بازاریابی؟ فروش؟ مالی و سرمایه گذاری؟ و …
۳- مذاکره به چه زبانی؟ مذاکره به زبان انگلیسی‌‌، فارسی، عربی و یا زبان دیگر؟
۴- آیا مدرس مذاکره و یا خود مذاکره کننده تجاری به حوزه آن علم برای مثال بازاریابی بین الملل تسلط دارد؟
۵- آیا مدرس مذاکره و یا خود مذاکره کننده تجاری به زبانی که مذاکره انجام می شود تسلط دارد؟
۶- آیا مذاکره کننده تجارت بین الملل به قوانین تجاری بین الملل یا کشوری که در آن مذاکره تجاری انجام می دهد تسلط دارد؟
۷- آیا مذاکره کننده باید یک نفر باشد یا یک تیم از افراد متخصص در حوزه های مختلف تجاری و تسلط به آن زبان مذاکره تجارت بین الملل؟

 

 

معیارها و شاخص های مختلفی وجود دارد که یک متخصص بتواند یک مذاکره کننده خوب یا برای مثال بهترین مدرس مذاکره تجاری باشد. مسلما اگر بحث تجارت بین الملل است، یک مذاکره کننده تجاری که به زبان خارجی مورد نیاز برای جلسه مذاکره تسلط بسیار عالی نداشته باشد و یا با قوانین بین الملل تجاری و تجارت با آن کشور هدف آشنا نباشد به هیچ عنوان موفق نمی شود. هر چند که یک مذاکره کننده و یا بهترین مدرس مذاکره در کشور خود و به زبان مادری خود باشد.

 

 مذاکره تجاری چیست؟ آیا مذاکره تجاری داخلی است یا بین المللی؟

اگر به صورت عادی از شخصی بپرسیم که چه کسی بهترین مدرس مذاکره است حتما این پاسخ را خواهیم شنید که، کسی که به طور کامل بر اصول مذاکره مسلط باشد اما آیا این به تنهایی از کسی بهترین مدرس مذاکره را می­سازد؟ خیر، مذاکره در چه حوزه ای، و به چه زبانی و بسیاری از عوامل وجود دارند که بر تعیین یک مذاکره کننده خوب تاثر دارد. به نظر بنده کسی نمی تواند بگوید من بهترین مدرس مذاکره و یا بهترین مذاکره کننده هستم زیرا این یه ادعای کلی است و اثبات این ادعا شاید غیر ممکن باشد. برای مثال یک مدرس مذاکره و یا مذاکره کننده را در نظر بگیرید که در ایتالیا بهترین است. حال می خواهد با یک شرکت در کشور آلمان مذاکره تجاری انجام دهد. آیا تسلط به زبان آلمانی دارد و آیا هر دو طرف مذاکره به زبان مشترکی مانند زبان انگلیسی تسلط دارند و عوامل بسیاری دیگر که موضوعی، شخصیتی و مهارتی است که تاثیر گذار هستند.

در عین حال یک مذاکره کننده خوب ممکن است مدرس خوبی نباشد. تدریس کاری نیست که هر فردی به راحتی بتواند آن را انجام دهد. نیاز به مهارت، آموزش و تجربه دارد. مذاکره به صورت عام فرآیند تشخیص خواسته ­ها، اولویت­­بندی آن­ها، بحث بر روزی آن­ها و توافق بر سر آن­هاست. این بدین معنی است که هنگامی که از مذاکره صحبت می­کنیم درباره­ تبادل امتیاز حرف می­زنیم. به عبارتی مذاکره بحث بر سر موضوعی خاص است تا در آن هر طرف امتیازاتی کسب کند. زندگی انسان بدون مذاکره غیر ممکن است. همهی ما در زندگی روزمره هنگام خرید و حرف زدن با کودک خود از مذاکره استفاده می­کنیم.این هنر حتی در سطوح بالای ملی و بین المللی نیز رخ می­دهد. برای مثال اصناف مختلف دنیا در کشور خود همواره در حال مذاکره و چانه­زنی هستند و در سطح جهانی نیز کشورها برای دستیابی به منافع ملی خود با یکدیگر مذاکره می­کنند و با دادن امتیاز و دریافت آن دست به تامین منافع ملی می­زنند. سوال اصلی اینجا این است که مذاکره تجاری چیست؟ ما به کمک این پرسش به این موضوع پاسخ خواهیم داد که در اصل چه کسی بهترین مدرس مذاکره تجاری است.

” مذاکره تجاری را مذاکره ای می دانیم که در آن صحبت از مباحث مالی، اقتصادی و کسب و کار می شود. ”

با توجه به این تعریف و تعریف عام مذاکره می­توان گفت که بهترین مدرس مذاکره تجاری کسی است که کاملا به مباحث مالی و تجاری احاطه دارد. اما به طور منطقی می­توان گفت که این کافی نیست چرا که بسیاری از تحصیل کننده­های رشته های مالی مثل مدیریت بازرگانی با این که بر این مسائل تسلط دارند اما باز هم توانایی این که بهترین مدرس مذاکره تجاری باشند را ندارند. ضمنا باید این را در نظر گرفت که آیا مذاکره داخلی است یا بین المللی.

 

۵ خصوصیت بهترین مدرس مذاکره

 

۱- خوب چانه ­زنی می­کند و به فنون مذاکره از لحاظ علمی و تجربی تسلط کامل دارد.

بهترین مدرس مذاکره باید بلد باشد که از چه راه­هایی می­تواند هدف خود را تامین کند و این امر می­تواند حتی مرتبط با امور عاطفی نیز باشد پس او باید در دیدن نیازهای طرف مقابل تیزبین باشد حتی اگر آن نیازها عاطفی همچون نیاز به احترام باشد.

fijvdk lnvs lbh;vi

۲- چند زبانه است.

بهترین مدرس ها در دنیا معمولا چند زبانه اند. دلیل این امر هم یک موضوع کاملا روانشناختی است.وقتی شما چند زبان می­آموزید می­تواند از چند جنبه به موضوعات نگاه کنید و در نتیجه میتوانید بهتر نیازهای طرف مقابل را درک کنید. جدا از آن ما به آدم­هایی که به زبان ما صحبت می­کنند اعتماد بیشتر می­کنیم و اگر آن فرد از کشوری دیگر باشد برایمان جالب نیز هست. البته این امر در مذاکرات تجاری بین الملل مهم می شود.

fijvdk lnvs lbh;vi

۳- به آداب و تشریفات تجاری و حقوق قرارداد­ها اشراف دارد.

گاه­گاه دیده می­شود که افراد حتی نمی­دانند برای یک مذاکره باید چگونه جلسه­ تجاری را ترتیب دهند و حتی چگونه میز و صندلی­ها مرتب شود. این امر باعث می­شود این افراد سطحی و بی تجربه و یا کم تجربه به نظر برسند و حتی ممکن است این امر باعث ناراحتی و عدم دریافت احترام از طرف دیگر مذاکره شود. جدا از آن بسیار زشت است اگر ندانیم چگونه قرارداد تنظیم کنیم و چه جایی را امضا بزنیم. این عده آگاهی خسارات جبران ناپذیری به ما وارد خواهد کرد پس بهترین مدرس مذاکره تجاری کسی است که حقوق قرارداد­ها را به خوبی بداند و جدا از آن آداب تشریفات تجاری را تمام و کمال از بر باشد. توجه داشته باشید که این امر فقط با آموزش از طریق کلاس­ها ممکن نیست و تجربه­ی کاری خود یکی از ملاک­های تشخیص بهترین مدرس مذاکره است. یعنی تجربه عملی در کنار علم و دانش مذاکره تجاری بین الملل.

 

۴- شنونده­ای فعال است، دائم در حال یادگیری، و سوال های درست میپرسد.

بهترین مدرس مذاکره باید شنونده­ای فعال باشد چرا که اول باید نیازهای طرف مقابل را درک کند و دوم این که دائم در حال آموختن باشد. اگر مدرسی دائم در حال یادگیری نباشد از علم روز بسیار عقب می­ماند و بهترین های دیگری جای او را می­گیرند. بهترین مدرس مذاکره باید خوب گوش کند و به موقع سوال بپرسد تا نیازهای پنهان را نیز درک کند. بنابراین می­توان هوش را یکی از فاکتورهای بهترین مدرس مذاکره بودن دانست.

 

۵- برای جلسات برنامه دارد، مهارت، دانش و تجربه تدریس دارد.

بهترین مدرس مذاکره باید بداند که آمادگی برای مذاکرات تجاری تا چه حد اهمیت دارد. اگر کسی بدون برنامه وارد یک مذاکره شود، صددرصد با برنامه­ رقیب پیش خواهد رفت و امتیازات زیادی را از دست خواهد داد. بدین ترتیب بهترین مدرس مذاکره برنامه ریزی درست و پیشبینی مذاکره را به دانشجویان خود خواهد آموخت. ضمنا هر فردی نمی تواند مدرس خوبی باشد. یک مذاکره کننده خوب ممکن است یک مدرس خوب نباشد. تدریس خودش یک علم و دانش است و با تجربه عملی تدریس کامل تر می شود. برای همین است که مدرسان خود برای اینکه در حوزه ای بتوانند تدریس کنند آموزش می بینند، یاد میگیرند و سپس با تجارب تدریس فراوان و یادگیری مداوم تبدیل به یک مدرس با تجربه می شوند.
lbh;vi , ]hki ckd j[hvd

برخی منابع:

https://www.pon.harvard.edu/daily/negotiation-skills-daily/top-10-negotiation-skills/

 

 

مهندس یاشا سازمند
مشاور عالی بازاریابی  و مدیریت کسب و کار
کارشناس ارشد مدیریت از دانشگاه علوم و مدیریت کشور مالزی
بیش از یک دهه فعالیت در حوزه های مختلف کسب و کار
سوابق علمی – تحقیقاتی، کارشناسی، مشاوره، اجرایی و مدیریتی، در حوزه بازاریابی و فروش – کسب و کار در داخل و خارج کشور
سابقه همکاری با شرکت های چند ملیتی و بین المللی نظیر مخابرات سنگاپور سینگ‌تل، (به انگلیسی: SingTel) – نت‌اپ (به انگلیسی: NetApp) – شرکت SELLBYTEL / Group  و – Brandt International Sdn Bhd
سوابق معتبر بین المللی و از مولفین چندین مقاله علمی مدیریتی منتشر شده در ژورنال های مطرح بین المللی دنیا – H index 4 Google Scholar
افتخار همکاری با IranTalent – دو ۲ شرکت بازرگانی – یک شرکت FMCG و یک شرکت گردشگری سلامت – در ایران
مدرس زبان انگلیسی با سابقه تدریس زبان انگلیسی در آموزشگاه زبان انگلیسی داخل و خارج از کشور (تهران و مالزی)
مدیر عامل و عضو هیئت مدیره شرکت آکام آتا (سهامی خاص)

 

– لطفا جهت ارتباط مستقیم با مدیرعامل، از کارشناس شرکت درخواست تعیین وقت ملاقات نمایید.

– کارشناس پشتیبانی شرکت: شماره تماس و تماس از طریق واتساپ ۰۹۰۲۲۷۷۷۰۰۷

جهت کسب اطلاعات بیشتر و دریافت خدمات مشاوره مدیریت کسب و کار، دیجیتال مارکتینگ، مشاوره بازاریابی – مذاکرات و مکاتبات تجاری بین الملل در تهران و استان گیلان می توانید با کارشناسان شرکت تماس حاصل فرمایید.

 

[dt_gap height=”30″]

  مشاهده بیشتر

  نوشته های مشابه

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  همچنین ببینید
  بستن
  دکمه بازگشت به بالا