بازاریابی بین المللبین المللیزبان انگلیسی تجارتزبان انگلیسی تجاریمشاوره بازاریابی بین الملل

یادگیری زبان انگلیسی تجاری؛ دریچه ورود به بازار جهانی

آموزش و یادگیری زبان انگلیسی تجاری و انگلیسی بازرگانی

ما در قرن بیست و یکم زندگی می کنیم، قرنی که تمام جنبه های ارتباطی در تمام نقاط دنیا به روش های مختلف امکان پذیر است. گسترش زبان انگلیسی تجاری به عنوان زبان بازرگانی بین المللی بیش از پیش برای افراد مختلف اعم از کارکنان، مشتریان و شرکای تجاری در تمام کشورهای دنیا از اهمیت برخوردار شده است. برخی از شرکت های بین المللی در نقاط مختلف دنیا امکان یادگیری زبان انگلیسی تجاری را برای پرسنل خود فراهم می کنند.به منظور رفع نیازهای روز افزون کارفرمایان مدرن، از کارکنان گرفته تا مدیران ارشد می بایست زبان انگلیسی تجاری را فرا گیرند تا بتوانند به طور موثرتر و کارامدتر در روابط خود عمل کنند. روابط داخلی و خارجی از مولفه های اصلی موفقیت هر کسب و کاری به شمار می رود. اما در این بین، ایجاد ارتباط با مخاطبان غیر انگلیسی زبان می تواند مزایای بیشماری را از طریق یادگیری زبان انگلیسی تجاری حاصل کند. در این مقاله به اهمیت یادگیری زبان انگلیسی تجاری و مزایای آن در کسب و کار جهانی اشاره می کنیم. اما در ابتدا اجازه دهید در مورد تفاوت زبان انگلیسی و زبان انگلیسی تجاری صحبت کنیم.

ارتباط تجاری بین المللی با فراگیر شدن آموزش و یادگیری زبان انگلیسی تجاری

زبان انگلیسی تجاری و میزان تاثیر و اهمیت بالای یادگیری آن بر مذاکرات و مکاتبات تجاری بین الملل بر هیچکس پوشیده نیست. به همین جهت است که بسیاری از سازمان های بین المللی در فرم های استخدام خود، دانستن زبان انگلیسی را جزو شرایط اختصاصی استخدام می گنجانند. اکثر شرکت ها و کمپانی های آسیایی و اروپایی تمامی کارمندان بخش فروش و روابط بین الملل را ملزم به یادگیری زبان انگلیسی کرده اند. می توان گفت ارتباط مستقیم میان یادگیری زبان انگلیسی سازمانی با پیشرفت مالی و تجاری و همچنین بزرگ شدن سازمان های تجارت بین الملل در بین رقبا می باشد.دارا بودن برنامه زبان انگلیسی سازمانی برای برخی کسب و کار ها مانند هتل های لوکس دنیا و سازمان های بین المللی امری واجب بوده که بدون آن روند جلو رفتن کار به کل مختل می گردد. کارخانه جات صنعتی صادر کننده و یا وارد کننده بین الملل کادر استخدامی خود را به داشتن مهارت زبان انگلیسی تشویق می کنند تا به مشکل جدی ارتباطات برخورد نکنند.

 

کتاب های زبان انگلیسی تجاری تجارت برای مدیران آکام آتا

تفاوت بین زبان انگلیسی به مفهوم کلی و زبان انگلیسی تجاری در چیست؟

واقعیت این است که شباهت این دو بیش از تفاوت آنهاست. هر دو مستلزم کسب مهارت در زمینه مکالمه، خواندن، نوشتن، گوش دادن و رعایت قواعد گرامری است. برای برقراری ارتباط موثر می بایست به زبان انگلیسی در هر کدام از این زمینه ها مسلط بود. با این حال، زبان انگلیسی بازرگانی بر یادگیری لغات خاص، موضوعات و مهارت های کاربردی در محیط کاری و برقراری ارتباط موثر متمرکز است. مثلا در زمینه هایی نظیر زیر یادگیری زبان انگلیسی تجاری از اهمیت برخوردار است:

 • تماس تلفنی و کنفرانس زنده
 • ارائه و معرفی
 • شرکت در جلسات و ملاقات ها
 • مذاکرات
 • نوشتن ایمیل و گزارش

اهمیت یادگیری زبان انگلیسی تجاری در تجارت بین الملل

در اینجا به پنج مزیت یادگیری زبان انگلیسی بازرگانی اشاره می کنیم:

۱- یادگیری زبان انگلیسی تجاری و کسب و کار و تجارت بین الملل

پیش از جهانی شدن، یادگیری زبان انگلیسی یا هر زبان خارجی دیگری بجز زبان مادری فرد یک مزیت نبود و تنها نشان دهنده سطح دانش بالاتر بود و باعث می شد در نظر مردم سایر کشور ها فردی تاثیرگذار به شمار بروید. اکنون بدون توجه به پیش زمینه فکری و فرهنگی، تمام روسای شرکت ها از شما انتظار دارند به زبان انگلیسی تجاری مسلط باشید یا آشنایی داشته باشید. حتی اگر در جایی بزرگ شده باشید که زبان انگلیسی به ندرت صحبت می شده و یا آموزش زبان دیگری غیر از انگلیسی دیده باشید. امروزه از شما انتظار می رود به زبان انگلیسی بازرگانی آشنایی داشته باشید. در سایر کشور ها شما برای تحت تاثیر قرار دادن رئیس و یا مصاحبه گر شغلی خود باید توانایی و تسلط خود به زبان انگلیسی را به رخ بکشید.


 طراحی سایت وبسایت مشاوره کسب و کار یاشا سازمند

 

۲- زبان انگلیسی تجاری باعث ایجاد ارتباط بهتر با همکاران بین الملل می شود.

کار در یک شرکت بین الملل یعنی کار تیمی و همکاری با آنها. حتی اگر شما یک فرد درون گرا باشید و تنهایی را ترجیح دهید باید بتوانید با همکاران خود صحبت کنید. اگر به زبان انگلیسی مسلط نباشید این کار برای شما دشوار خواهد بود. حتی در سناریوی بدتر باعث ایجاد سو تفاهم و درک نادرست در شغل شما شود. دانستن زبان انگلیسی تجاری باعث می شود بتوانید به شیوه بهتر خود را معرفی کنید و در برابر دیگران ظاهر شده و خود را ابراز کنید.

 

۳- برای معرفی و ارائه کنفرانس بین الملل و سخنرانی به زبان انگلیسی تجاری نیاز دارید

همانطور که قبلا بیان شد، زبان انگلیسی تجاری برای ایجاد ارتباط موثر اهمیت دارد. شما نمی توانید به زبان مادری در یک کنفرانس بین المللی سخنرانی کنید. باید بتوانید هم به زبان انگلیسی صحبت کنید و هم فکر کنید و جملات را به شیوه درست گرامری بیان کنید. تنها داشتن ایده خوب کافی نیست. باید بتوانید آن ایده را با دیگران به اشتراک بگذارید.

۴- آشنایی با اصطلاحات تجاری در وهله اول تاثیر خوبی در مخاطب تجاری بین الملل به جای می گذارد

توانایی صحبت و نگارش انگلیسی دو مهارت جدا از هم هستند. ممکن است در نوشتن متبحر باشید اما نتوانید رسا و گویا انگلیسی صحبت کنید و به تبع نخواهید توانست در محیط کار بین الملل فردی تاثیر گذار باشید. مردم از طریق صحبت کردن شما را قضاوت می کنند. همچنین در نظر داشته باشید که نوع انگلیسی از یک مکان به مکان دیگر نیز متفاوت است. انگلیسی آمریکایی مثل انگلیسی بریتانیایی نیست. این دو زبان در نوع تلفظ و لهجه با یکدیگر تفاوت هایی دارند. زبان هندی نیز آمیزه ای از زبان انگلیسی و زبان هندی است. بنابراین در هر جایی که شروع به کار کرده اید، نوع زبان آنجا را نیز تحقیق کنید و سپس پیشنهاد می شود سعی کنید تا لهجه آنجا را فرا گیرید.

 

۵- با یادگیری زبان انگلیسی بازرگانی می توانید با اکثر کشور ها مذاکرات و مکاتبات تجاری بین الملل داشته باشید

اگر تمایل به کار کردن برای یک شرکت بین المللی و یا سفر تجاری را دارید یادگیری زبان انگلیسی می تواند کمک زیادی به شما بکند. تصور کنید در یک کشور بیگانه با فرهنگ و زبان بیگانه دچار مشکل شوید و نتوانید ارتباط برقرار کنید. آن وقت چه می شود؟

 

۶- زبان انگلیسی تجاری باعث می شود بتوانید در شرکت بین المللی خود را به دیگران بفهمانید و به طور موثر ابراز عقیده کنید.

در فضای کاری بین المللی – زبان انگلیسی تجاری به عنوان یک ابزار هدفمند پیام شما را به گوش دیگران می رساند و به ایجاد توافق با دیگران کمک می کند. این امر مستلزم یادگیری لغات و مهارت های مکالمه زیادی است. از این مهارت ها می توانید در نوشتن نامه، ارائه کنفرانس، مذاکره و یا مکالمات ساده استفاده کنید. این مهارت ها پیش نیاز هر نوع همکاری بین المللی در دنیای مدرن و کسب و کار جهانی به شمار می روند.

 

دیکشنری کسب و کار زبان انگلیسی تجاری تجارت برای مدیران آکام آتا

یادگیری انگلیسی تجاری

با یادگیری و شرکت در دوره های زبان انگلیسی تجاری، می توانید توانایی و مهارت کلی زبان انگلیسی خود را تقویت کنید و در عین حال در حوزه مرتبط با کار خود به تبحر در مکالمه و ایجاد ارتباط برای رسیدن به اهداف خود دست یابید. این اهداف می تواند شامل آغاز یک مسیر جدید شغلی، ارتقای شغلی، افزایش حقوق، و یا افزایش اعتماد به نفس شما در شرکت های تجاری و بین المللی باشد. با یادگیری زبان انگلیسی تجاری همچنین می توانید در موضوعات مربوط به حرفه و صنعت خود از جمله حقوق، حسابرسی و پزشکی، فناوری، بازاریابی و منابع انسانی به یادگیری بپردازید و در همین حین پایه انگلیسی خود را نیز تقویت کنید.
به هر دلیلی که زبان انگلیسی را می آموزید، آموزش انگلیسی تجاری و بازرگانی آن می تواند باعث پیشرفت حرفه ای شما چه در شغل و چه در کسب وکارتان در حوزه بین الملل شود، در عین حال که می تواند مفرح و لذت بخش نیز باشد.

 

ارتباط زبان انگلیسی تجاری با جذب مشتری بین المللی

برقراری ارتباط اصل مهم در افزایش مبادلات و تبادل کالا و خدمات میان شرکت ها و سازمانهای داخلی با دیگر کشور ها می باشد. مدیران و کارشناسان فروش باید مسیر ارتباط گیری بین پرسنل خود و مدیران ارشد خارجی را به بهترین شکل برنامه ریز نمایند. برای نمونه در نامه نگاری یا فکس با یک کمپانی استرالیایی یا مالایی نمی توان از زبان فارسی بهره برد. این نکته را همواره به خاطر داشته داشته باشید که “مشتری با پای خودش نمی آید و این شما هستید که باید مشتری را به سمت خود بیاورید”. تمامی اصول بازاریابی در همین جمله قبلی خلاصه میشود.

اما دلیل انتخاب زبان انگلیسی سازمانی، بین المللی بودن آن است. یعنی اکثریت کشور های دنیا پذیرفته اند که با یک زبان بین المللی واحد و آن زبان انگلیسی باشد،؛ با یکدیگر ارتباط برقرار کنند. از خاور دور گرفته تا روستاهای دور افتاده آفریقایی، از قطب شمال گرفته تا بازار های آمریکای لاتین، همگی به زبان انگلیسی واقف هستند. اگر می خواهید تا شریک تجاری به شما اعتماد کند پس همرنگ جماعت شوید. طبق آمار جهانی، بیش از 90 درصد شرکت هایی که آموزش زبان انگلیسی سازمانی را به عنوان مهارت در کارگروه خود الزامی کرده اند، فعالیت آنها بعد از مدتی کوتاه به بازار های جهانی کشیده شده است.

کاربرد های زبان انگلیسی تجاری

این که پرسنل شما مسلط به گرامر و یا سخن گفتن به زبان انگلیسی باشد، اتفاق مبارکی است که می تواند سودآوری شما را چند برابر کند. از جمله این فرصت ها شامل:

– قدرت یادگیری بالاتر

– بالا بردن مهارت رایانه ای و اینترنتی

– عقب نماندن از به روز رسانی اطلاعات شغلی

– افزایش اعتماد به نفس و روحیه خدمتی در محیط کار

– افزایش هماهنگی بین پرسنل و مدیران بین المللی به وسیله زبان انگلیسی

– ایجاد شرایط ادامه تحصیل به مدارج بالاتر کادر سازمان

– تاثیر زبان انگلیسی تجاری در قدرت یادگیری بالاتر

همانطور که همه شما میدانید، دنیای امروز دنیای تبادل اطلاعات است. اگر شما در هر زمینه ای از شغل و یا حرفه خود ضعف دارید، بهتریم راه و البته تنها راه ممکن برای شما، رفتن به سراغ منابع زبان اصلی که غالبا به زبان بین المللی انگلیسی چاپ شده می باشد.  فرقی نمیکند که مدیر یک ارگان باشید یا کارمند، ورزشکار باشید یا پزشک، در همه عرصه های علمی مرجع یادگیری پیشرفته هر چیزی؛ کتبِ بین المللی بوده که اگر به زبان انگلیسی مسلط باشید، احتمال موفق ترین مدیر و یا پرسنل آن مجموعه بودن بیشتر خواهید شد. این نکته بسیار قابل تامل است؛ هر کس که نتواند کتاب بخواند، خودش باید با آزمون و خطا تجربه کسب کند.

بالا بردن مهارت رایانه ای با زبان انگلیسی تجاری و تخصصی

کسب و کار های مرتبط با کشورهای خارجی مستلزم کار با برنامه های رایانه ای مشترک دارند. مثلا شرکت های هواپیمایی و رزرو بلیط و غیره همگی از یک سیستم یکپارچه استفاده می نمایند. تمامی این برنامه ها به زبان انگلیسی طراحی و نوشته شده اند. اهمیت زبان انگلیسی سازمانی را زمانی متوجه خواهید شد که عدم تسلط به برنامه خاصی باعث اتفاق ناخوشایند و پرداخت خسارات هنگفت به مشتریان و تحمیل ضررهای کمرشکن از جمله فسخ قرارداد شرکت های بین المللی با شما شوند. در دنیای تجارت اولین اشتباه مساوی با آخرین اشتباه شما و بدنامی اسم سازمان در بین رقبا می باشد.

تاثیر زبان انگلیسی تجاری در افزایش توانایی کارمندان شرکت های بین المللی

عقب نماندن از به روز رسانی اطلاعات شغلی

در اکثر جایگاه های مدیریتی و سازمانی، علوم با سرعت چشمگیری در حال پیشرفت می باشد. اگر زبان انگلیسی سازمانی در ارگان شما پایه ریزی نشده باشد، احتمالا به روز رسانی اطلاعات کل سازمان عقب تر از سایر رقبا و یا شرکا مانده و به همین جهت شرکت های خارجی به محض مطلع شدن از سیستم سازمانی قدیمی شما، ارتباط کاری خودشان را با شما قطع خواهند کرد و به سراغ دیگر سازمان های مرتبط ولی آپدیت شده می روند.

 

زبان انگلیسی تجاری تجارت - مذاکرات و مکاتبات بین الملل - شرکت آکام آتا

در دنیای امروز، تنها راه فهماندن منظور خود به دیگران در شرکت های بین المللی، آوای کلامی یا همان حرف زدن می باشد. اگر شما نتوانید بر اساس چارت یادگیری زبان خارجی پیش بروید و آن را یاد بگیرید، برخورد شما با نمایندگان شرکت های خارجی که از هر نقطه دنیا باشند نا کارآمد است و اینکه مخاطب چیزی از گفته های شما متوجه نمی شود و یا بصورت نادرست متوجه میشود. همانقدر که مترجم یک مربی فوتبال اگر نادرست تاکتیک ها را به بازیکنان برساند؛ تمام هارمونی تیم متلاشی می گردد، به همان میزان می تواند یادگیری زبان در تمامی ممکن است مجموعه های بین المللی ضروری باشد.

چه افرادی نیاز به یادگیری زبان انگلیسی تجاری دارند؟

یادگیری زبان انگلیسی تجاری شاید کمی باکلاس به نظر بیاد. برای همین خیلی از افراد فکر می کنند که حتما باید مدیران و آن هم بخش بازرگانی فقط دوره های آن را بگذرانند، در صورتی که چنین تصوری غلط است. با اینکه بیشترین جامعه آماری برای دوره یادگیری تخصصی این دسته تشکیل می دهد؛ اما فقط این ها نیستند. ما می توانیم گروه های مورد نیاز برای یادگیری زبان انگلیسی تجاری بیان کنیم:

 • زبان انگلیسی برای مدیران
 • زبان انگلیسی برای منشی ها
 • زبان انگلیسی برای کارمندان بخش تجارت بین الملل
 • زبان انگلیسی برای تاجران بین المللی
 • زبان انگلیسی برای مترجم های واحد بازرگانی
 • زبان انگلیسی برای همراهان یک تیم بازرگانی

البته اینکه تا چه حد هر گروه باید مسلط باشد، به محدوده کاری آن ها بستگی دارد. به هرحال یک منشی واحد بازرگانی شاید نیازی به دانستن نوشتن نامه نداشته باشد؛ اما باید بدانند که با مدیر یک مجموعه برای تنظیم جلسه کاری چگونه صحبت کند. در واقع چه اصطلاحات به کار ببرد. در یک تیم بازرگانی شاید همه نیاز به صحبت کردن هم نداشته باشند؛ اما باید بدانند که چه اتفاقاتی در حال جریان است. به هرحال لازم است که این دسته از افراد دوره های آموزش زبان انگلیسی تجارت تا سطح تعیین شده خود با موفقیت سپری کنند.

 

برخی منابع:

 • https://www. gingersoftware.com/content/business-english-why-is-it-important-today/
 • https://www. fluentu.com/blog/business-english/importance-of-english-in-business/
 • https://www. ecsscotland.co.uk/news/why-is-it-important-to-learn-business-english/

 

نویسنده مقاله

مهندس یاشا سازمند
مدرس زبان انگلیسی با سابقه تدریس زبان انگلیسی در آموزشگاه زبان انگلیسی داخل و خارج از کشور (تهران و کوالالامپور)
کارشناس ارشد مدیریت ارشد کسب و کار از دانشگاه علوم و مدیریت کشور مالزی
مدیر عامل و عضو هیئت مدیره شرکت آکام آتا منطقه آزاد انزلی (سهامی خاص)

 

زبان انگلیسی برای مدیران، زبان انگلیسی تجاری و بازرگانی، زبان انگلیسی کسب و کار Business English، مذاکرات و مکاتبات تجاری بین الملل به زبان انگلیسی (Commercial Correspondence) – (Commercial Negotiation)

 

برای جزییات بیشتر – دریافت خدمات مشاوره، مذاکرات و مکاتبات تجاری بین الملل در تهران و استان گیلان می توانید با کارشناسان شرکت تماس حاصل فرمایید.

[dt_gap height=”30″]

   

  مشاهده بیشتر

  نوشته های مشابه

  2 دیدگاه

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  دکمه بازگشت به بالا