بازاریابیبازاریابی و فروش

مراحل بازاریابی و فروش

مراحل بازاریابی و فروش

بازاریابی یکی از بخش ها و اقدامات مهم قبل از پروسه فروش هر محصول می باشد. که در کسب و کارهای مختلف انواع گوناگونی دارد و با توجه به نوع کسب و کار متفاوت است اما باید گفت که اصول و مراحل آن یکسان است. اگر در بازاریابی و فروش اصول و برخی از قوانین رعایت شود، کسب و کار رونق پیدا می کند. در ادامه می خواهیم شما را با مراحل بازاریابی و فروش آشنا کنیم تا با اطلاعات کافی اقدام به این کار نمایید. با ما همراه باشید و این مطالب مفید را مطالعه نمایید.مراحل بازاریابی و فروش

۱- مشخص کردن هدف کسب و کار در بازاریابی

یکی از مهم ترین مراحل بازاریابی مشخص کردن هدف کسب و کار می باشد. هدف هر شرکت و سازمانی می تواند با هم متفاوت تر باشد اما اگر هدف مشخص باشد می تواند متناسب با آن برنامه ریزی کند. برای اینکه یک سازمان یا شرکت به خوبی رشد کند باید در ابتدا هدف اصلی و جزئی آن مشخص شده باشد. مراحل بازاریابی

۲- الویت بندی اهداف سازمان

اولویت بندی اهداف یکی از مهم ترین مرحله در بازاریابی و فروش است که باید مشخص شود. زیرا با اولویت بندی اهداف اهمیت زیادی برای سازمان دارد و باعث می شود تا به نتیجه خوبی برسد.۳- تحقیقات بازار از مراحل بازاریابی و فروش

تحقیقات بازار یکی از اصلی ترین مراحل بازاریابی می باشد. زیرا ممکن است برخی از شرکت ها محصولی را روانه بازار کنند که نیاز اصلی بازار نیست و این خود موجب می شود تا محصول به موفقیت نرسد. در ادامه برخی از اهداف اصلی براساس اولویت بندی در بازاریابی و فروش را برای شما بیان می کنیم.

 • وضعیت فعلی بازار هدف
 • نیاز بازار
 • بخش ‌بندی مشتریان
 • نیازهای مشتریان
 • رفتار مشتریان و کاربران
 • تاریخچه‌ بازار هدفتان‌
 • ظرفیت و سرمایه‌ شما در بازار هدف
 • نمونه‌ های مشابه شما که با شکست مواجه شده‌ اند
 • آنالیز رقیبان

۴- شناسایی و یافتن کانال ‌های بازاریابی

امروزه برای بازاریابی و فروش کانال های فراوانی وجود دارد که بسیار مهم می باشند و بهتر است به درستی انتخاب شود. زیرا در موفقیت و عدم موفقیت بازاریابی نقش مهمی خواهد داشت. در این مرحله بهتر است مشخص نمایید که بازاریابی اینترنتی انجام می دهید یا بازاریابی سنتی؟ برخی از شرکت ها هر دو بازاریابی را انتخاب می کنند که در این مواقع باید میزان هزینه ای که برای هرکدام می خواهد اختصاص دهد را در نظر بگیرید. از جمله پرکاربردترین کانال های بازاریابی و فروش عبارتند از:

 • تبلیغات تلویزیونی و رادیویی
 • ایمیل مارکتینگ
 • تبلیغات نیتو یا محلی
 • شبکه ‌های اجتماعی
 • تبلیغات داخل اپ
 • اپلیکیشن موبایل
 • برگزاری وبینار یا سمینار

۵- مشخص کردن بودجه‌ی اولیه بازاریابی

برای اینکه در بازاریابی و فروش موفق شوید بهتر است در ابتدا بودجه ای را مشخص نمایید و براساس آن بازاریابی و فروش را انجام دهید. در بیشتر مواقع ممکن است مبالغ زیادی برای این کار خرج شود که اگر به صورت اصولی صورت بگیرد نتیجه بخش خواهد بود.

 

۶- پیدا کردن تیم مناسب برای بازاریابی

برای بازاریابی و فروش بهتر است یک تیم خوب داشته باشید تا مبالغی که برای این کار انجام می دهید به درستی صورت بگیرد. زیرا اگر تیم خوبی نداشته باشید ممکن است هزینه های اضافی برای انجام آن خرج نمایید.

 

مراحل بازاریابی چیست ؟

بازاریابی پیشنهادات شما برای جذب مشتری، بدون در نظر گرفتن اندازه شرکت ، مدل تجاری و محصولات فروخته شده ، در فرایندی از ۵ مرحله کلی اتفاق می افتد ، اما آیا می دانید این مراحل بازاریابی چیست ؟ ما با تفکر در معنای بازاریابی شروع خواهیم کرد و سپس به معرفی این مراحل بازاریابی قدم می گذاریم . قبل از شروع مراحل بازاریابی ، بیاد بیاوریم که تنها عملکرد بازاریابی ، ایجاد درآمد در یک شرکت است .


 طراحی سایت وبسایت مشاوره کسب و کار یاشا سازمند

 

تعریف بازاریابی – مراحل بازاریابی

تعاریف زیادی در مورد بازاریابی در جهان وجود دارد ، اما ما از جمله ارائه شده در اصول بازاریابی ، نسخه اسکاندیناوی ، توسط یکی از نام های بزرگ این رشته ، فیلیپ کاتلر پدر علم بازاریابی مدرن دنیا، به همراه گری آرمسترانگ و اندرس پارمنت استفاده می کنیم : ” بازاریابی فرآیندی است که توسط آن شرکت ها برای مشتری خود ارزش ایجاد می کنند و روابط قوی با مشتری برقرار می کنند تا در عوض بتوانند از طریق مشتری خود کسب درآمد کنند . ”

توجه کنید که در مراحل بازاریابی ، روند کار در جهت مشتری آغاز می شود . آن ها قبل از این که بتوانید از آن ها پول ، بازخورد و چیز های دیگر بخواهید ، می خواهند که از شما چیزی دریافت کنند .

مراحل بازاریابی و فروش

 

بازاریابی متشکل از چیست ؟

بازاریابی هر آن چه را که شامل تولید کالاها و خدمات بر اساس نیازNeeds، خواسته ها Wants و تقاضای بازار Demands است شامل می شود . هنگامی که چیزی برای فروش دارید و می خواهید آن را به مردم اطلاع دهید می توانید این مورد را در ازای دریافت مبلغی پول به آن ها پیشنهاد دهید و سپس آن ها هم آن را خریداری می کنند . توجه داشته باشید که از لحاظ نظری ، فروش بخشی از بازاریابی است .

علاوه بر زمینه هایی مانند استراتژی تجارت و حسابداری ، افکار خود را در مورد بازاریابی شفاف کنید . این کار مزیت های زیادی را در رقابت به شما می دهد . حال بیایید پنج مرحله از بازاریابی را بررسی کنیم و یک مرور جامع را برای شما ارائه دهیم .

 

مرحله ۱ – درک بازار و مشتریان

بازار چگونه به نظر می رسد؟ شناخت منطقه، کشور و جهان شما برای بازاریابی موفق، موثر است و از این رو است که این مهم، اولین قدم در مراحل بازاریابی است. مردم چقدر پول دارند و مایل هستند چقدر خرج کنند؟

حتی در مواقع رکود نیز بسیاری از مردم هنوز ترجیح می دهند موهای خود را به صورت حرفه ای کوتاه کنند، اما کالا های لوکس مانند بلیط کنسرت یا جواهرات ممکن است دچار افتادگی شوند، به شرط اینکه به طور عادی به افرادی با درآمد کمتر بفروشید. اگر ترجیح می دهید با قیمت های پایین تر و با حجم های بالاتر بفروشید، بازاریابی شما در مقایسه با زمانی که تعداد اندکی اما با هزینه بالا می فروشید، متفاوت است.

 

مرحله ۲ – تدوین استراتژی بازاریابی مبتنی بر مشتری

برای موفقیت در بازار، شما نیاز به یک استراتژی بازاریابی مناسب دارید. برای این که این اتفاق بیفتد ، باید بپرسید مشتریان شما چه کسانی هستند و باید بهترین خدمات را به آن ها ارائه دهید. هنگامی که شما به خوبی نیاز ها و خواسته های مشتری خود را تنظیم می کنید، بازار هدف خود را بهتر از بسیاری از رقیب های خود می شناسید. این که چگونه با اجرای مراحل بازاریابی، می توان به بهترین وجه سرویس دهی به مشتریان خود را انجام دهید، برای کسب موفقیت مهم است .

حوزه مدیریت بازاریابی مبتنی بر درک شهودی از نحوه تفکر مردم و آن چه می خواهند و هم رویکردی منظم مطابق با اصول علمی است. بهتر است چیزی را با روشی پایدار ارائه دهید ، به آن چه انجام می دهید مسلط باشید و سودآوری را با گذشت زمان افزایش دهید و بیشتر به یادگیری مراحل بازاریابی بپردازید .


مراحل بازاریابی

 

مرحله ۳ – ارزش مشتری را مشخص کنید

وقتی می دانید که چه کسی را می خواهید جذب کنید و تقاضا در کجا می تواند باشد ، یک طرح در مراحل بازاریابی تهیه می کنید . شما درباره نحوه معرفی مشخصات خود تصمیم می گیرید و این که فروش را با چه قیمتی ، از طریق کدام کانال ها و چگونه می خواهید انجام دهید را مشخص می کنید .

 

مرحله ۴ – رشد و مدیریت روابط عالی با مشتریان

برای اطمینان از داشتن مشتریان شاد ، باید با آن ها روابط مناسبی را ایجاد کنید . از نظر تاریخی ، مراحل بازاریابی محصول محور بوده و نکات کلیدی شامل اشتراک گذاری ویژگی ها و مزایا بوده است .

این روز ها هنوز هم شرکت هایی با آن نوع مدل تجاری وجود دارند و معمولاً به جای اولویت بندی معاملات دلخواه ، می خواهند مقادیر زیادی را بفروشند . برای آن ها مهم نیست که عمیقاً بدانند مشتریان خود چه می خواهند و کالا های آن ها اغلب نیاز های اساسی مردم به مانند غذا را تأمین می کنند .

 

مراحل بازاریابی و فروش

 

مرحله ۵ کسب درآمد از طریق مشتریان برای ایجاد سود بالا

در این مرحله از مراحل بازاریابی ، پول مبادله می شود . این مرحله همچنین جایی است که شما می توانید تعداد مشتریان خود را مورد تجزیه و تحلیل قرار دهید ، اما بسیاری از مشاغل کوچک هرگز این کار را انجام نمی دهند .

در این مرحله از مراحل بازاریابی ، بسیار مهم است که بدانید همه مشتریان مشتری خوبی نیستند و به همین دلیل ارزش سرمایه گذاری ندارند . بنابراین بسیاری از تلاش های شما باید بر پرورش روابط موجود متمرکز شود . دیگر لازم نیست مشتری وفادار را متقاعد کنید ، زیرا آن ها قبلاً متقاعد شده اند .

 

نتیجه گیری درباره مراحل بازاریابی

در انجام مراحل بازاریابی ، برای رشد یک تجارت سودآور، کارمندان و مشتریان خود را در کانون توجه قرار دهید. کارمندان شاد ، مشتری های شاد ایجاد می کنند و مشتریان شاد با دوستان خود درباره شما صحبت می کنند. وقت خود را برای مطالعه دقیق مؤلفه های این پنج مراحل بازاریابی بگذرانید تا اطمینان حاصل کنید که هر کاری که لازم است را برای رشد کار خود انجام می دهید .

ما فکر می کنیم که بازاریابی در مشاغل کوچک، در مقایسه با تجارت شرکت ها با مدیریت داخلی سنگین و با فرآیند های تغییر کند، از پتانسیل بالایی برای تبدیل شدن به بازاریابی پایدار برخوردار است.

شرکت آکام آتا (سهامی خاص)

مراحل بازاریابی و فروش مراحل فرایند بازاریابی مراحل بازاریابی در ایران مراحل بازاریابی یک محصول بازاریابی چیست مراحل اصلی بازاریابی فرآیند بازاریابی و فروش مراحل برنامه بازاریابی

 

 

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا