انواع بازاریابیبازاریابی

بازاریابی ارجاعی چیست و چگونه می توان از آن بهره برد؟

بازاریابی ارجاعی

بازاریابی ارجاعی چیست؟

بازاریابی ارجاعی ( Referral Marketing) ، نوعی تاکتیک بازاریابی است. در این تاکتیک از توصیه و تبلیغ دهان به دهان برای گسترش مشتری های یک کسب و کار استفاده می شود. این نوع بازاریابی می تواند شکل ها و قالب های مختلفی به خود بگیرد. اما در مجموع شیوه ای است که با کمک آن می توانید طرفداران عمده ی خود را وادارید تا شخصا به ترویج کسب و کارتان کمک کنند. به عبارت دیگر بازاریابی ارجاعی تبدیل مشتری ها به حامیان برند است. بهتر است بدانید تبلیغ دهان به دهان توسط مشتری ها تاثیری حداقل پنج برابر بیشتر از تبلیغات دارد. مشتری هایی که با این شیوه جذب برند می شوند دو برابر بیشتر خرید می کنند.بنابراین تبلیغ دهان به دهان و بازاریابی ارجاعی، شیوه ای قدرتمند، مقرون به صرفه، و قابل اعتماد است. وقتی ما در رابطه با خرید محصولات یک برند یا استفاده از خدمات آن تجربه ی خوبی داشته باشیم: اغلب تمایل داریم تا تجربه ی شخصی خود را با دیگران به اشتراک بگذاریم؛ و این همان بازاریابی ارجاعی است.

چه کسانی از بازاریابی ارجاعی سود می برند؟

استفاده از بازاریابی ارجاعی در طیف گسترده ای از کسب و کارها می تواند سودمند باشد. استراتژی های این نوع بازاریابی از کسب و کارهای کوچک و تک سرمایه گذار گرفته تا شرکت ها و کمپانی های بزرگ و تقریبا در هر صنعتی کاربرد دارد. بسیاری از کسب و کارهایی که محصولات و خدماتی برای ارائه دارند می توانند استراتژی های بازاریابی ارجاعی را به کار گیرند. برخی از این کسب و کارها به عنوان مثال این ها هستند: فروشگاه های تخصصی، رستوران ها، کمپانی های خدمات خودرو، فرودگاه ها، هتل ها، آژانس های مسافرتی، بانک ها، سالن های ورزشی، پزشکان، دندانپزشکان و دیگر بخش های مراقبتی و پزشکی. کسب و کارهای آن لاین نیز از بازاریابی ارجاعی استفاده می کنند. در واقع بازاریابی ارجاعی در یک محیط آن لاین بیشترین تاثیرگذاری را دارد. این تاثیرگذاری به دلیل وجود رسانه های فضای مجازی و سایت های اشتراک گذاری است.چرا بازاریابی ارجاعی ابزاری قدرتمند و مقرون به صرفه است؟

انسان ها بر اساس طبیعت خود موجوداتی اجتماعی هستند. و به طور عمومی تمایل دارند تا تجربیات خود را با دیگر افراد به اشتراک بگذارند. اگر ما تجربه ی خوبی داشته باشیم آن را با دیگران سهیم می شویم ؛ یا شاید میل داشته باشیم به آنها توصیه هایی در جهت تشویق آنها به انجام این تجربه ارائه دهیم. و این همان دلیلی است که باعث می شود بازاریابی ارجاعی تبدیل به ابزاری قدرتمند شود. بر طبق آمار بازارایابی ارجاعی تا ۵۰٪ می تواند بر روی تصمیم خرید مردم تاثیر مثبت داشته باشد. همچنین این نکته ی قابل ملاحظه ای برای برندهاست: این نوع بازاریابی اساسا رایگان است و توسط مشتری ها و با خواست خود آنها صورت می گیرد.

بازاریابی 

بازاریابی ارجاعی مشتریان راضی شما را وامی دارد تا دیگران را قانع کنند تا از شما خرید کنند. آنها برای خرید از شما هزینه کرده اند؛ پس اگر از نتیجه ی کار راضی باشند همین یک نقطه ی قوت در فروش شماست.

چگونه می توان یک نقشه برای بازاریابی ارجاعی طراحی کرد و آن را به کار برد؟

تحقیق و جستجو برای طرح استراتژی درهر نوع بازاریابی یک گام اول محسوب می شود. در بازاریابی ارجاعی جستجوی اولیه می تواند کشف خواسته های مشتری باشد. اگر مشتری های فعلی کمپانی بی انگیزه باشند هرگز در برنامه ی بازاریابی ارجاعی شرکت نمی کنند. این جستجوی اولیه می تواند به شیوه های مختلفی صورت بگیرد. کارمندان بخش بازاریابی بهتر است عادات خرید مشتری های خود را بررسی کنند تا ببینند آنها از چه نوع محصولات یا خدماتی بیشتر لذت می برند. به این ترتیب می توانند در همان زمینه به ارائه ی تخفیف، محصولات رایگان، کالاهای اشانتویون و هدیه، بسته به نوع کسب و کار خود بپردازند.

راه دیگر جستجوی سلیقه و نیاز مشتری ها استفاده از نظرسنجی از مصرف کنندگان است. بیشتر این نظرسنجی ها از مشتری ها می پرسند که چه جوایز یا مشوق هایی باعث می شود که در بازاریابی ارجاعی شرکت کنند. بازاریابان گروهی از مشوق ها و جوایز را در نظرسنجی ها به مشتری ها ارائه می دهند. همچنین از مشتری ها درخواست می کنند که پیشنهادات خود را در این زمینه ارائه دهند.

گام بعدی در طرح استراتژی بازاریابی ارجاعی، ارائه ی عمومی و به عمل درآوردن آن است. یک استراتژی معمول برای این کار استفاده از بروشورهایی است که شامل اطلاعاتی درباره ی برنامه ی بازاریابی است که به صورت فیزیکی به مشتری ها این برنامه را یادآوری می کند. بازاریابی اینترنتی شیوه ای محبوب برای پیشبرد برنامه های بازاریابی ارجاعی، هم برای کسب و کارهای حضوری و هم برای کسب و کار آن لاین، است. این کار را می توان با بازاریابی ای میلی و یا تبلیغات بنری انجام داد.


 طراحی سایت وبسایت مشاوره کسب و کار یاشا سازمند

استفاده از بازاریابی ارجاعی

بازاریابی ارجاعی، با استفاده از پیام ها و ابزارهای درست، می تواند ابزار قدرتمند و مقرون به صرفه ای برای بازاریابی کسب و کار شما باشد. حال باید به چند نکته پیش از استفاده از آن توجه کنید:

اطمینان حاصل کنید که پیام برند شما برای همه قابل فهم و تکرار است.

برای برند خود یک مجموعه بسازید. چیزی که فراتراز لوگو و محصولات باشد. ارزش هایی که مشتری ها و دیگران شما را با آن بشناسند.  به این ترتیب شما را حتی بدون انگیزه با دیگران به اشتراک می گذارند.

مشتری های شما بهترین فروشندگان شما هستند. اگر از شما رضایت داشته باشند همواره شما را به دوستان و خانواده ی خود معرفی می کنند.

کار اشتراک گذاری را برای مشتریان خود آسان کنید. می توانید این کار را با انگیزه بخشی به مشتری ها توسط جوایزی که با عادات خرید آنها  مطابقت دارد برایشان ساده تر کنید.

حال باید عمل کنیم.

۱. کاری کنید تا تجربه ی استفاده از محصول شما، قابل به اشتراک گذاری شود.

۲. با ارائه ی خدمات بیشتر و راضی نگه داشتن مشتریان آنها را بیشتر در پروسه ی اشتراک گذاری درگیر کنید.

۳. محتوای همه گیر تولید کنید؛ چیزی که برای گروه بزرگتری از مردم جذابیت داشته باشد.

۴. بررسی کنید که چه نوع محتوایی برای کاربران شما جذاب تر بوده است.

۵. از قدرت و نفوذ اینفلوئنسرها بهره ببرید.

۶. از یک برنامه ی صریح و سیستماتیک برای جذب مخاطبین در برنامه ی بازاریابی ارجاعی خود استفاده کنید.

استراتژی های بازاریابی ارجاعی

تقاضای بازاریابی ارجاعی:

این استراتژی ساده و تاثیرگذارشامل بیان این برنامه برای هر تعداد ممکن از مشتری ها می شود. مثلا یک کمپانی می تواند با قرار دادن یک پیام در گوشه ای از محصولات خود مشتری ها را دعوت به شرکت در برنامه ی بازاریابی ارجاعی خود کند.

آموزش کارمندان:

در کنار تقاضای بازاریابی ارجاعی، بسیاری از کمپانی ها کارمندانی را برای این امر آموزش می دهند تا این کارمندان با آگاهی کافی برنامه ی بازاریابی را برای هر مشتری ارائه دهند.

شراکت با دیگر کمپانی ها:

بعضی از کمپانی ها با دیگر کسب و کارها برای تبلیغ و ترویج یکدیگر شراکت می کنند. این کار به این شیوه صورت می گیرد که یک برند برای مشتریان خود تخفیفی ویژه در ازای خرید از برند شریک خود قائل می شود. عموما این کار را در ازای دریافت درصدی از فروش آن برند انجام می دهد.

نتیجه گیری

بازاریابی ارجاعی می تواند یکی ازعناصر قدرتمند در مجموعه ی شیوه های بازاریابی ای باشد که برند شما به کار می گیرد. پس هیچ چیز را به شانس وانگذارید و در این انتظار بیهوده نباشید که همه چیز خود به خود درست شود. شما می توانید همین امروز استفاده و آزمودن برخی نکات مطرح شده در این مقاله را آغاز کنید. بدین ترتیب دایره ی مخاطبین برندتان و در نهایت مشتریان خود را افزایش دهید.

منبع:

https://www.wordstream.com/blog/ws/2019/05/06/referral-marketing

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا